همگام با امتحانات نیم‌سال اول (5)

برنامه‌ی زمانی امتحانات را به‌خوبی بشناسید. تمام تلاش‌های شما باید در قالب این برنامه سامان‌دهی شود و همه چیز به زمان‌بندی امتحانات وابسته است.

همگام با امتحانات نیم‌سال اول (5)

گام دوم: برای امتحان آماده شو

برنامه‌ی زمانی امتحانات را به‌خوبی بشناسید. تمام تلاش‌های شما باید در قالب این برنامه سامان‌دهی شود و همه چیز به زمان‌بندی امتحانات وابسته است. پیشنهاد می‌کنم زمان ارائه‌شده برای هر امتحان را صرفاً به همان امتحان اختصاص دهید و از مطالعه‌ی سایر درس‌ها بپرهیزید. البته این پیشنهاد ویژه، تنها در شرایطی که تسلط بسیار بالایی در مطالب یک درس داشته باشید قابل تغییر بوده و می‌توانید مطالب امتحانات دیگر را هم مورد مطالعه قرار دهید.

زمان مطالعه در طول روز باید بر اساس توان مطالعاتی شما باشد. مطالعه‌ی مباحث زمان‌بر و چالشی یک درس را به زمان‌های آمادگیِ بیش‌تر خود منتقل کرده و در سایر زمان‌ها به مطالعه‌ی مباحث سبک‌تر و مرور این مباحث بپردازید. مطالعه‌ی شما در این ایام باید به صورت متعادل بین نقاط قوت و ضعف هر درس توزیع شود. از مرور نقاط قوت و هم‌چنین مطالعه‌ی مفهومی نقاط ضعف هر درس غافل نشوید. بهترین ابزار برا‌ی شناسایی هر کدام از این موارد نیز کارنامه‌های آزمون‌های برنامه‌ای در طول نیم‌سال اول و هم‌چنین نتایج امتحانات مستمر شماست. 

کلید موفقیت در امتحانات، حل نمونه‌سؤالات امتحانی است. بهترین نمونه‌سؤال‌هایی که در این ایام می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد همان تمرینات ارائه‌شده در کتاب درسی است. تمرینات هر درس اصلی‌ترین مرجع طرح سؤالات در امتحانات نیم‌سال و هم‌چنین آزمون سراسری است. در مدت باقی‌مانده تا امتحانات نسبت به جمع‌بندی تمرینات حل‌نشده اقدام کرده و اشکالات خود را در این تمرینات با کمک دبیران رفع کنید.

در گام بعدی، استفاده از کتاب‌های سؤالات پرتکرار کانون (دوسالانه‌ها) ابزار بسیار مناسبی برای تسلط هر چه بیش‌تر بر تمرینات هر مبحث خواهد بود. آن‌چه از نمره در ذهن دارید به کمک حل تمرین در دسترس قرار خواهد گرفت. منابع استاندارد را بشناسید و جمع‌آوری کنید. برای موفقیت در امتحانات نیم‌سال اول باید حرکت کرد. ثابت ماندن و درجا زدن چیزی به نمره‌ی شما اضافه نمی‌کند.