برنامه‌ریزی جامعِ جمع‌بندی نیم‌سال اول کنکوری‌ها

تا انتهای این هفته به اتمام درس‌ها و مباحث باقی‌مانده از نیم‌سال اول سال چهارم بپردازید، جزوه‌های خویش را کامل کنید و نقاط ضعف پیش‌نیاز و پایه‌ای را برطرف کنید.

برنامه‌ریزی جامعِ جمع‌بندی نیم‌سال اول کنکوری‌ها

تا انتهای این هفته به اتمام درس‌ها و مباحث باقی‌مانده از نیم‌سال اول سال چهارم بپردازید، جزوه‌های خویش را کامل کنید و  نقاط ضعف پیش‌نیاز و پایه‌ای را برطرف کنید.

سپس یک برنامه‌ی مشخص و کاملِ اجرایی تا آزمون 9 بهمن (تأکید می‌کنم 9 بهمن) شامل کارهای کلی و              چیدمان درس‌ها در این ایام، پیش‌بینی و تنظیم کنید. به محض شروع امتحانات، تمرکز اصلی بر روی همان درس امتحانی خواهد بود، با این تفاوت که کار جمع‌بندی این درس هم از جهت تشریحی و هم به لحاظ تستی انجام خواهد شد و با توجه به زمان هر امتحان در صورت نیاز از درس‌های دیگر امتحانی یا درس‌های مرتبط پایه نیز     وعده‌هایی را پیش‌بینی و مقرر کنید. در لابه‌لای برنامه نیز مباحث فنی و قواعدی مثل زبان فارسی، آرایه‌های ادبی، تاریخ ادبیات، لغت فارسی، عربی و انگلیسی، قواعد عربی و گرامر انگلیسی و البته مرور روزانه یا یک روز در میان زیست‌شناسی برای تجربی‌ها هم در زمان‌های محدود اما منظمی پیش‌بینی شود.

شما در مسیر آماده‌سازی هر درس برای امتحان و جمع‌بندی کامل آن برای آزمون جامع، از تست به سمت تشریحی و از تشریحی به سمت تست حرکت می‌کنید و از ضعف نسبی به تسلط کامل ارتقای وضعیت خواهید داشت. ابتدا کل آزمون‌های تابستان و نیم‌سال اول را در آن درس مرور می‌کنید و با شناخت نقاط ضعف و قوت خود، به سراغ کتاب درسی و جزوه‌ی معلم خواهید رفت و تمام مثال‌ها و تمرین‌های کتاب را مجدداً بررسی و حل خواهید کرد و در مرحله‌ی بعدی به سراغ نمونه‌سؤالات امتحانی و کتاب پرتکرار امتحانی بروید و پس از کسب تسلط لازم و کافی، در صورتی که زمان کافی در اختیار داشتید، یک مرحله هم آزمون تستی از روی کتاب جمع‌بندی کار کنید و با استراحت کافی در شب امتحان، صبح روز بعد و سر جلسه‌ی امتحان از تمام داشته‌های خود حداکثر استفاده را ببرید و نگران نمرات و معدل خویش نباشید.

پس از امتحان بلافاصله به مرور امتحان و تخمین نمره بپردازید و سپس بعد از ناهار و استراحت کافی از همان درس، یک یا دو مرحله‌ی دیگر از تست‌های زمان‌دار کتاب جمع‌بندی آزمون دهید. بعد از آن به سراغ درسی دیگر یا امتحان بعدی خویش بروید و همین مراحل را تکرار کنید. پس از مرورهای بعدی و حل کامل سؤالات کتاب‌های جمع‌بندی، می‌توانید یک هدف‌گذاری چندتا از ده‌تای دقیق و قابل حصول هم برای هر درس جهت آزمون جامع انجام دهید.

دقت کنید که با پایان امتحانات تا قبل از آزمون جامع 25 دی و شروع درس‌های نیم‌سال دوم در مدرسه، شما زمان کمی برای جمع‌بندی درس پایه‌ی نیم‌سال اول دارید و باید در همین ایام امتحانات، هوشمندانه قسمتی از این مباحث پایه را هم بگنجانید.

البته امسال قرار بر این شده که در روزهای مشخصی، دانش‌آموزان علاقه‌مند، حداقل دو آزمون کامل را به صورت گروهی در حوزه یا کانون از کتاب‌های جمع‌بندی آزمون دهند و دو آزمون جامعِ پیش رو را شبیه‌سازی کنید.