برنامه‌ریزی شخصی (دفتر برنامه‌ریزی)

در جلسه‌ی برترهای آزمون 20 آذر، آقای قلم‌چی در مورد دفتر برنامه‌ریزی و اهمیت و ویژگی‌های این دفتر برای دانش‌آموزان برتر آزمون صحبت کردند.

برنامه‌ریزی شخصی (دفتر برنامه‌ریزی)

در جلسه‌ی برترهای آزمون 20 آذر، آقای قلم‌چی در مورد دفتر برنامه‌ریزی و اهمیت و ویژگی‌های این دفتر برای دانش‌آموزان برتر آزمون صحبت کردند. من نیز نکات جالبی از تجربه‌ی 10 سال دوستی با این دفتر برای مخاطبان عزیز یادداشت کردم که مطالعه‌ی آن‌ها خالی از لطف نیست.

ده سال پیش وقتی برای اولین بار دفتر برنامه‌ریزی را ورق می‌زدم، برایم بسیار جالب بود که روزها و ساعت‌هایی که خیلی خیلی ساده و معمولی می‌آمدند و می‌رفتند، اکنون برای خودشان صفحه‌ها و خانه‌های جداگانه دارند. اولین چیزی که از این دفتر آموختم این بود که باید به روزهای عمرم بها و ارزشی دوچندان بدهم.

ضمن این‌که همیشه می‌اندیشیدم که نوشتن کارهایی که می‌خواهم فردا و پس‌فردا و روزهای بعد انجام دهم، معنای درست برنامه‌ریزی است؛ اما این دفتر به من آموخت که با نگاه به گذشته و شناخت خودم بهتر می‌توانم آینده‌ام را برنامه‌ریزی کنم. درواقع من همیشه داده‌های مربوط به گذشته را دور می‌انداختم، بدون این‌که بدانم بهترین منبع برای برنامه‌ریزی‌های آینده، همین داده‌ها هستند. این دقیقاً همان اصلی است که در تمام شرکت‌های بزرگ برای فروش کالا و خدمات رعایت می‌شود؛ یعنی هر شرکت یا کارخانه، با توجه به آمار و ارقامی که از میزان فروش، قیمت و... در گذشته در اختیار دارد، برای آینده‌ی خود برنامه‌ریزی می‌کند. چه‌بسا که ارزش وقت و عمر ما بسیار بیش‌تر و فراتر از فروش کارخانه‌ها و شرکت‌هاست.

در جشن نخبگان تابستان 1394 و در گفت‌وگویی که با رتبه‌های تک‌رقمی کشور داشتم، به ارزش این دفتر بیش از گذشته واقف شدم. تمام انسان‌های موفق برای خود دفتر برنامه‌ریزی داشته‌اند و دارند، حتی اگر سال‌ها قبل از تولد کانون متولد شده باشند. ممکن است این دفتر برنامه‌ریزی، به صورت دست‌نوشته‌ای شخصی در یک سررسید باشد. قطعاً موفقیت حاصل دو عامل است: ارزش و اهمیتی که به زمان می‌دهیم و میزان تسلطی که بر کارها و وظایفمان در کوتاه‌مدت و بلندمدت داریم.

دفتر برنامه‌ریزی مجموعه‌ای است که میزان تعادل مطالعاتی ما را که کاملاً شخصی و متمایز با دیگران است، مشخص می‌کند، به ما کمک می‌کند بتوانیم ساعات استراحت، خواب و کلاس‌های فوق برنامه‌ی خود را مدیریت کنیم و هر هفته بر روی سکوی پرشی به نام انگیزه پا بگذاریم و برای جلو زدن از دیروزمان کوشش کنیم.

درنهایت، در طول این سال‌ها دفتر‌های برنامه‌ریزی بسیاری را دیدم که صاحبانشان دانش‌آموزان خوش‌ذوق و باانگیزه‌ای بودند که در قسمت نکات مثبت و منفی، برای خودشان نامه نوشتند، خودشان را تشویق کردند و حتی خودشان را مورد تنبیه قرار دادند تا برای خودشان نیروی بزرگ و پرثمری برای تلاش بیش‌تر در آینده فراهم کنند. درواقع این دفتر به من نشان داد که مؤثرترین محرک برای تلاش، بزرگ‌ترین رقیب برای پیروزی و بهترین دوست در راه رسیدن به هدفم، خودم هستم.

با آرزوی بهترین روزها برای شما مخاطبان عزیزم!