"شاداب" طرح شکوفایی استعداد دانشجویان

معاون دفتر همکاری‌های علمی تخصصی سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: طرح شاداب برای ارتقای مهارت و توانمندسازی دانش‌آموختگان دانشگاهی اجرا می‌شود.

"شاداب" طرح شکوفایی استعداد دانشجویان

معاون دفتر همکاری‌های علمی تخصصی سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: طرح شاداب برای ارتقای مهارت و توانمندسازی دانش‌آموختگان دانشگاهی اجرا می‌شود.

به‌گزارش ایرنا، داوود فرخی روز دوشنبه در گردهمایی مدیران کل منطقه سه کشوری در استان بوشهر افزود: این سازمان در راستای اجرای طرح ارتقای شایستگی‌های حرفه‌ای دانشجویان و دانش‌آموختگان مراکز آموزش عالی با رویکرد رفع نیاز بازار کار به نیروی متخصص طرح شاداب را با تمرکز بر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در دستور کار خود قرار داده است.

وی تصریح کرد: ارتقای شایستگی‌های حرفه‌ای و توانمندسازی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از طریق اجرای طرح‌های کارورزی، کارآموزی به شیوه نوین، ایجاد مراکز SCD (مراکز توسعه شایستگی دانشجویان)، ارتباط بین مراکز رشد و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در طرح شاداب دنبال می‌شود.

فرخی با بیان اینکه بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی از معضل های مهم در حوزه اشتغال کشور است، افزود: از مجموع جمعیت شاغل کشور 18 درصد دارای تحصیلات عالی و در بین بیکاران نیز 31 درصد دارای تحصیلات عالی هستند که باید به توانمندسازی این قشر توجه ویژه شود.

وی تصریح کرد: باتوجه به رشد فزاینده دانش آموختگان دانشگاهی بعضی از عوامل و متغیرها در بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی موثر است که می توان به عوامل اقتصادی، مدیریتی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی اشاره کرد.

فرخی گفت:آموزش عامل مهم درحیطه فعالیت های سازمان آموزش فنی وحرفه ای است که دراین میان ضعف مهارت های حرفه ای دانش آموختگان، کافی نبودن واحدهای کارورزی در رشته های تحصیلی، نبود انعطاف در برنامه های آموزشی در مقابل تحولات اقتصادی و نبود انطباق میان رشته های آموزشی و نیاز بازار کار قابل بررسی است.

مدیر کل دفتر بهسازی و نظارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای نیز گفت: بیش از550مرکز آموزش فنی و حرفه ای در کشور اعتبار سنجی آنها در فاز درونی انجام و 250 مرکز آموزشی نیز ارزیابی بیرونی آنها انجام شده است.

علیرضا طاهر پور با اشاره به اینکه طرح اعتبارسنجی بر اساس بند (ذ) ماده 21 برنامه پنجم توسعه در سازمان آموزش فنی و حرفه ای اجرا می شود افزود: اعتبار سنجی طرحی منحصر به فرد در واحدهای آموزشی برای بررسی عملکرد مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مقایسه با آنچه که باید باشند است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر نیز گفت: برنامه ریزی های مدونی در راستای فعالسازی پژوهش مربیان آموزشی در این استان انجام شده است.

عبدالرسول کازرونی با بیان اینکه در همین راستا کارگاه های آموزش مقاله نویسی خاص مربیان آموزشی بخش دولتی و خصوصی برگزار شده است افزود:با فراهم آوردن زیرساخت های لازم در کارگاه های آموزشی زمینه برای فعالیت های پژوهشی مربیان فراهم شده است.

وی تصریح کرد: میزان نگهداشت کارآموزان بر اساس کیفیت آموزشی در استان بوشهر 77 درصد و همچنین قبولی شرکت کنندگان در آزمون های پایان دوره نسبت به شرکت کنندگان 85 درصد بوده است که در همین راستا در بهبود کیفیت های آموزشی تلاش بیشتری می کنیم.

کازرونی با تاکید به توانمند سازی موسسه های کارآموزی آزاد براساس سند تحول مهارت گفت: با برگزاری دوره های آموزشی در راستای توانمند سازی مربیان و مدیران موسسه های کارآموزی آزاد گام برداشته ایم.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر اضافه کرد: در راستای توسعه بخش خصوصی امسال 9 آموزشگاه جدید در حوزه های گردشگری، کشاورزی، خدمات آموزشی، فناوری اطلاعات، مالی و بازرگانی راه اندازی شده است.

وی یادآور شد: همچنین در راستای اجرایی نمودن شیوه نامه اعتبار سنجی آموزشگاه های آزاد برای 22 آموزشگاه گواهینامه اعتبار سنجی صادر و 25 پرونده نیز برای صدور گواهینامه در دست بررسی قرار دارد.

کازرونی گفت: در هشت ماه گذشته 79هزار و 524نفر ساعت دوره آموزشی در حرفه های برنامه نویسی، آتش نشان صنعتی، تکنسین شبکه های کامپیوتری و، طراحی فضای سبز در دانشگاه های استان برگزار شده است.

وی برگزاری کارگاه آموزشی مهارت و دانش برای 250 نفر از مربیان آموزشی دستگاههای اجرایی با همکاری دادگستری بوشهر را از دیگر فعالیتها در حوزه آسیب های اجتماعی ذکر کرد.

منبع :

مهلا کاشانی