نانو حاملهایی از پلیمرها و آمینواسیدها برای ارسال موثر دارو

محققان روش جدیدی برای ارسال مواد درمانی جهت درمان سرطان‌های کشنده‌ی مغز ابداع کردند.

نانو حاملهایی از پلیمرها و آمینواسیدها برای ارسال موثر داروبه گزارش خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ محققان از روش جدیدی برای درمان سرطان مغز استفاده کردند که در این روش از نانو حامل‌هایی استفاده می‌شود که به علت اندازه بسیار کوچک و ساختار سلسله مراتبی خاص نسبت به روش های قبلی بهتر عمل می‌کند.

پژوهشگران از آزمایشگاه برکلی معتقد اند که توانسته راهکاری برای ارسال مواد درمانی از میان مایع مغزی- خونی جهت درمان شکل کشنده‌ای از سرطان مغز پیدا کند. 

تینگ‌ژو، دانشمند پلیمر و متخصص خودآرایی مواد هیبریدی زیست / نانویی باشد،‌خانواده جدیدی از نانو حامل ها را ساخته است که با استفاده از خودآرایی زنجیره‌ای از آمنیو‌اسیدها و پلیمرهایی که به صورت توام دارای قسمت‌های آب دوست و آبگریز هستند، تشکیل یافته‌اند.

بر اساس گفته‌های دکتر ژو، این نانو حامل های جدید تمامی الزامات مقداری و پایداری برای رساندن موثر داروهای درمانی به تومورهای GBM را دارا می‌باشند. 

این نانو حامل ها ویژگی بسیار خوبی برای درمان سرطان در دوره‌های انتشار طولانی، نفوذ عمیق تومورها و انباشتگی در سلول‌های خارج از هدف نظیر کبد و طحال نشان می‌دهند و می‌تواند از سد خون عبور کند و به صورت انتخابی در بافت‌های تومور انباشته شود. 

منبع :