استفاده از ریز روبات‌ها برای انتقال دارو در بدن

محققان از ریز روبات‌هایی از ساختارهای طبیعی به عنوان راهنما برای تعیین مسیر درست استفاده کرده‌اند.به گزارش خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، تیمی از پژوهشگران دانشگاه شیفیلد انگلستان موفق شدند به شیوه‌ای جدید برای هدایت دستگاه‌هایی بسیار ریز در محیط‌ های سیال دست یابند.

از این دستگاه‌ها که به اندازه یک سلول و باکتری هستند (یعنی قطری حدود چند صدم قطر موی انسان دارد) می‌توان برای انتقال مواد به موقعیتی مشخص در بدن و یا حتی برای بررسی بهتر نمونه‌های خون استفاده کرد. یافتن پروتئین‌های نشان دهنده مشکلات قلبی بو یا شناسایی سلول‌های سرطان و بررسی میزان گستردگی تومور از کاربردهای احتمالی این شیوه خواهد بود.

به حرکت درآوردن ابزارهای بسیار ریزی و در ابعاد میکرون در محیط سیال کار بسیار دشواری است. این وضعیت شباهت زیادی به حرکت انسانی که تلاش می‌کند در یک محیط دارای ویسکوزیته بالا به پیش برود، دارد.در پژوهش‌های قبل دانشمندان با استفاده از نیروهای خارجی نظیر میدان مغناطیسی توانستند روبات‌های بسیار ریز این چنینی را در محیط سیال به حرکت درآورند. اما شیوه‌هایی این گونه نیازمند پایش دقیق و مستمر برای هدایت ریزربات مذکور به نقطه مورد نظر خواهد بود. از این ریزروبات‌ها می‌توان در درون بدن هم استفاده کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب