مواد غذایی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن در هوای آلوده

با توجه به افزایش آلودگی‌های محیطی همچون آلودگی هوا توصیه می‌شود، موادغذایی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن فراموش نشود.

مواد غذایی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن در هوای آلودهمحمدحسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی و رییس صنایع غذایی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به مواد غذایی که اثرات مثبتی بر تقویت سیستم ایمنی بدن دارند، گفت: انواع سبزیجات و حبوبات به دلیل دارا بودن مواد آنتی‌اکسیدانی، همچنین انواع ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های C,D,E در تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل همه نوع آلودگی مؤثر هستند. 

وی ادامه داد: البته این مواد غذایی چنانچه دارای رنگ‌های نارنجی و بنفش باشند، بیشتر دارای خواص ذکر شده هستند مانند هویج، کدو حلوایی و غیره که توصیه می‌شود از این مواد بیشتر استفاده شود.

رییس انجمن صنایع غذایی در بیان نکاتی که در مصرف این مواد باید مورد توجه قرار گیرد، گفت:  سعی شود این مواد غذایی به صورت خام و سالاد و یا آب‌پز و بخارپز استفاده شود زیرا مواد مغذی موجود در آنها کمتر دستخوش تغییر و نابودی قرار می‌گیرند و خواص ذکر شده آنان بیشتر حفظ می‌شود.

دکتر عزیزی در پایان به خواص شیر در تقویت‌کنندگی سیستم ایمنی بدن اشاره کرد و افزود: شیر نیز می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مفیدی داشته باشد که البته در این مورد نظرات متفاوت است و این خاصیت در شیر هنوز اثبات شده نیست.

منبع :