آشنایی با مشکلات پوستی در دوران سالمندی

در دوران سالمندی و پیری اکثراً افراد به مشکلات پوستی از جمله خارش پوست که بسیار شایع است دچار می‌شوند.

آشنایی با مشکلات پوستی در دوران سالمندیدکتر رباطی متخصص پوست و مو و زیبایی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پوست انسان همگام با سایر ارگان‌های بدن دچار یک سری تغییرات همراه با افزایش سن در روند پیروی بدن می‌گردد، از جمله این دگرگونی‌ها می‌توان به تغییر نفوذپذیری پوست، میزان ‌آب موجود در پوست و اثر تجمعی عوامل محیطی نظیر آفتاب بر پوست اشاره کرد.

این متخصص پوست و مو افزود: براساس این تغییرات یک سری از بیماری‌های پوستی در سنین سالمندی، فراوانی بیشتری پیدا می‌کند از جمله خشکی پوست.

دکتر رباطی در خصوص خشکی پوست تصریح کرد: خشکی پوست یکی از موارد شایع در دوران سالمندی است که به شکل کاهش محتوای آب و خشکی پوست ظاهر می‌شود و مهمترین علامت این وضعیت خارش شدید پوست است، به صورتی که می‌توان خشکی پوست را شایع‌ترین علت خارش عمومی بدن در این دوران در نظر گرفت که پیشرفت این حالت به بروز نوعی اگزما و حساسیت پوستی در اثر خشکی شدید پوست منجر می‌گردد.

وی بیان کرد: در مداوای این وضعیت پرهیز از شست و شوی بیش از حد پوست، استفاده مداوم از مرطوب کننده‌های پوستی و در موارد شدید استفاده از داروهای ضد التهاب موضعی حائز اهمیت است و در مجموع خشکی منتشر پوست در دوره سالمندی می‌تواند زمینه‌ساز بروز سایر انواع اگزمای پوستی نیز باشد.

گروه دیگر از بیماران پوستی در دوره سالمندی بروز بالای سرطان‌های پوستی می‌باشد، از این رو دکتر رباطی عنوان کرد: بر این اساس بروز یک ضایعه یا توده مقاوم به درمان‌های موضعی، زخمی، با حاشیه منظم، خون‌ریزی سطحی به ویژه در مناطق در معرض آفتاب بدن نظیر صورت و اندام‌ها بسیار مهم بوده و باید با مراجعه به متخصص پوست ارزیابی مناسب از نظر احتمال بروز سرطان‌های پوستی می‌شود و با توجه به اثر بسیار بالای نور آفتاب در بروز این موارد بدخیمی، پرهیز از آفتاب و استفاده مناسب از کرم‌های ضدآفتاب در سنین سالمندی حائز اهمیت است.

این متخصص پوست و مو در پایان خاطرنشان کرد: در سنین سالمندی یک سری تغییرات ناشی از اثر مزمن آفتاب بر پوست و روند پیری ایجاد می‌شود که عمدتاً شامل بروی چین و چروک‌های عمیق، قطور شدن موضعی پوست و بروز لکه‌های تیره در نواحی در معرض آفتاب به ویژه صورت و دست‌ها می‌شود و علاوه بر این ضایعات خال مانند و زگیل شکل متعددی نیز با افزایش سن در سالمندان روی می‌دهد که احتمال تغییرات بدخیمی در آن ها وجود ندارد. با این وجود در صورت بروز یک توده پوستی، ضایعات شبیه خال به ویژه در صورت افزایش اندازه نامنظم بودن حاشیه و تغییر رنگ توصیه اکید می‌گردد که جهت بررسی کامل به متخصص پوست مراجعه گردد.

منبع :