کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 29 آذر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 29 آذر 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


میزان حل تست مورد نیاز هر درس چه‌قدر باشد بهتر است؟

پاسخ 1- حل تست گام مهمی برای تسلط یافتن بر مباحث درسی است. تعداد تست حل‌شده برای درس‌ها و مباحث مختلف، متفاوت است و بستگی به میزان یادگیری مباحث و اهمیت موضوع درس‌ها دارد. اگر دقت کنید هنگام حل تست هیجان دارید و می‌خواهید تست بیش‌تری بزنید. لازم است بر این هیجان غلبه کنید و برای هر مبحث بین 10 تا 20 تست حل کنید و نکات مهم برای حل آن‌ها را در کمال دقت به خاطر بسپارید. اگر هر روز 40 تست برای 4 درس بزنید در پایان دو هفته حدود 700 تست حل خواهید کرد که می‌تواند آمار مناسبی برای مرحله‌ی تسلط باشد.

سارا شفافی

پاسخ 2- همان طور که برای ساعت مطالعه‌ی درس‌های عمومی و اختصاصی نسبت‌ها را رعایت می‌کنید (مثال: 30 درصد عمومی، 70 درصد اختصاصی) برای تست‌های هر درس بسته به نوع درس و ضرایب آن‌ها در کنکور، تعداد آن‌ها را مشخص کنید. البته این بستگی به وضعیت شما دارد؛ اما هر چه تعداد تست بیش‌تری حل کنید و آن‌ها را بررسی کنید، نتایج بهتری در انتظار شماست.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 3- زیاد تست زدن خوب است و برای مدیریت زمان مفید است. توصیه می‌کنم برای هر مبحث حداقل 20 تست کار کنید. با این تعداد تست می‌توانید اشکالات خود را در آن مبحث بررسی کنید به شرط رعایت زمان.

اگر کنکوری هستید با در نظر گرفتن زمان، تست بزنید.

مجید شفیعی

پاسخ 4- حل تست استاندارد، اصلی‌ترین راهکار برای ایجاد تسلط کارآمد آموزشی بر مطالب مطالعه‌شده است. اگر به دنبال آشنا شدن با الگوی ثابتی از میزان تسلط تستی هستید، به این معناست که برای چند مشکل به دنبال یک نسخه‌ی واحد می‌گردید. میزان تسلط هم مانند میزان نیاز مطالعاتی و میزان تثبیت مطالعاتی، جزئی از روش‌های شخصی مطالعه است و باید به تناسب ماهیت درس (عمومی یا تخصصی) و ماهیت مبحث مطالعه‌شده (جزء نقاط قوت یا چالشی)، تعداد تست استاندارد مورد نیاز خودتان را برای حل کردن در نظر بگیرید. پیشنهاد می‌کنم تناسب میان اهمیت هر مبحث در آزمون سراسری و تعداد تست حل‌شده را مد نظر قرار دهید. در زمان حل تست از اشتباه کردن نترسید. این اشتباهات بیانگر نواقص یادگیری مباحث هستند و این یعنی در اختیار داشتن برگ برنده برای عمیق کردن یادگیری‌ها.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 5- معمولاً بسته به مطلبی که مطالعه می‌کنید حجم تست‌زنی متغیر و عوامل زیر در آن مؤثر است:

- میزان یادگیری و برداشت شما از هر مطلب

- میزان تحلیلی یا فرمولی بودن مبحث

- مقدار ساعتی که برای مطالعه‌ی اولیه‌ی آن مبحث صرف کرده‌اید.

- سختی یا آسانی مطلب

علاوه بر این‌ها هدف تست‌زنی تسلط بر مهارت پاسخ‌گویی سؤالات چهارگزینه‌ای است؛ بنابراین در کنار هر بازه‌ی مطالعاتی، آشنایی با تیپ‌های مختلف تستی آن مبحث الزامی است.

سیدبهادر جبلی