اعلام زمان دقیق پرتاب تلسکوپ جیمز وب

سازمان فضایی اروپا خبر داده که بر اساس آن، تلسکوپ نسل آینده جیمز وب بر روی یک خودروی پرتابگر آریان 5 در اکتبر سال 2018 از گویان فرانسه به مدار زمین پرتاب خواهد شد.

اعلام زمان دقیق پرتاب تلسکوپ جیمز وب

به گزارش سرویس علمی ایسنا، امید است که تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از پرتاب بتواند جهش بزرگی در ظرفیت بشریت برای مشاهده طیف گسترده‌ای از پدیده‌های ستاره‌شناسی ارائه کند.

این رصدخانه در میان اهداف بیشمارش به شکار آثار باقیمانده از جهان اولیه خواهد پرداخت که به ستاره‌شناسان اجازه خواهد داد تکامل کهکشان‌ها را از حالت جنینی تا سازه‌های بالغتری مانند کهکشان راه شیری طبقه‌بندی کنند.

این تلسکوپ همچنین در شناسایی سیارات فراخورشیدی دور و مشاهده تولد ستارگان و سیارات دور قابل استفاده است. ماژول علمی جیمز وب در حال حاضر تحت آزمایش است و نخستین آینه‌های آن اخیرا در یک اتاق تمیز در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در مریلند نصب شده است.

سازمان فضایی اروپا به این منظور که تلسکوپ مذکور بتواند کاوش فضایی را متحول کند،‌ باید ابتدا از استقرار آن در مدار منتخبش اطمینان حاصل کند. جیمز وب در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین بصورت ثابت و پشت به خورشید قرار خواهد گرفت.

به این منظور، این سازمان بر ناوگانی از خودروهای پرتابی تکیه دارد که از دهه 1980 در حال خدمت‌رسانی هستند. موشک آریان 5 از ترکیبی از دو سوخت موشک جامد و سوخت مایعی برای ارسال تلسکوپ جیمز وب به مدار دور استفاده خواهد کرد.

برای قرار گرفتن ایمن کلیه قطعات جیمز وب درون فضاپیما از جمله آینه وسیع آن که از 18 زیر بخش شش ضلعی تشکیل شده،‌ کل تلسکوپ باید مانند یک کاغذ اوریگامی تا شود. بخش آینه بعدها و پس از اینکه تلسکوپ در مسیر ایمن به سوی مدار کاربردی‌اش قرار گرفت، باز خواهد شد.

از جمله مفاد این قرارداد، ساخت یک اتاق تمیز جدید برای آماده‌سازی تلسکوپ و سوار کردن آن روی خودروی پرتابگر است. این اقدام به منظور محافظت از آینه‌های بشدت حساس و سایر سیستم‌های حیاتی از آلودگی‌های بیرونی طراحی شده است.

منبع :