تنبلی روده شایع‌ترین علل یبوست در کودکان

95% از علل یبوست به اختلالات و تنبلی روده بر می‌گردد.

تنبلی روده شایع‌ترین علل یبوست در کودکانفرید ایمان‌زاده، متخصص کودکان و فوق تخصص کودکان در حاشیه دهمین کنگره اورژانس و بیماری‌های طب کودکان در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در پنلی که ارائه شد، به تعریف یبوست، علل و راه‌های درمان آن پرداختیم، 5 درصد از مراجعین به پزشکان کودکان و 15 درصد مراجعین به متخصصین گوارش را بیماران مبتلا به یبوست تشکیل می‌دهند.

یبوست شایع‌ترین بیماری گوارشی در کودکان است که 95 درصد علل آن تنبلی روده می‌باشد که مشکل چندان جدی نیست و تنها 5 درصد علل به بیماری خاص بر می‌گردد.

وی در خصوص ابتلا به یبوست در اثر مسمومیت با سرب گفت: سردرد، بی‌حالی و یبوست می‌توانند از عوارض مسمومیت با سرب باشند که بایدحتما پیگیری و درمان شوند، مخصوصا در کودکان، در مراکز درمانی روش‌های خاصی برای تشخیص مسمومیت وجود دارد که اگر سطح سرب موجود در سرم از مقدار خاصی تجاوز کند، مسمومیت تائید می‌شود.

ایمان‌زاده در پایان گفت: از مردم درخواست می‌کنیم که از مصرف داروهای بی‌مورد و خوددرمانی بطور جدی پرهیز کنند. هر بیماری و نشانه‌ای را جدی بگیرند و درمان آن را پیگیر شوند.

منبع :