کوچکترین تصویر جهان به اندازه عرض تار موی انسان

دانشمندان دانشگاه زوریخ و شرکت Scrona یک تصویر چاپی جوهرافشان ایجاد کرده‌اند که در منطقه‌ای تنها به اندازه عرض یک تار موی انسان جا می‌گیرد.

کوچکترین تصویر جهان به اندازه عرض تار موی انسان

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این تصویر که شامل چند دلقک ماهی در محیط دریاست، تنها 80x115 نانومتر بوده و محیط کلی آن 0.0092 میلیمتر مربع است.

محققان اکنون صاحب رکورد کوچکترین تصویر رنگی چاپ جوهرافشان جهان در کتاب گینس هستند که با استفاده از فناوری چاپ نانودراپ سه‌بعدی ساخته شده است.

کل این تصویر می‌تواند در یک پیکسل نمایشگر Retina جا شود که برای چشم غیرمسلح نامرئی بوده و برای مشاهده آن باید از یک تلسکوپ خاص استفاده کرد.

محققان مدعی هستند که توانسته‌اند عمق رنگ 14 بین را در این تصویر با استفاده از نقاط کوانتومی بدست بیاورند. نقاط کوانتومی، نانوذراتی هستند که با تنظیم دققی اندازه‌شان می‌توانند رنگهای خاص را منتشر کنند. از فناوری مشابه می‌تواند برای ساخت رنگهای زنده در نمایشگرهای صفحه مسطح بهره برد.

برای تولید این تصویر، نقاط کوانتومی در لایه‌های به رنگ قرمز، سبز و آبی با وضوح 25 هزار نقطه در هر اینچ چاپ کردند.

شرکت Scrona اکنون امیدوار است بتواند فناوری مذکور را در محصولات الکترونیکی و نوری آینده از جمله نمایشگرها، تجاری‌سازی کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
سنت های الهی از دین و زندگی چهارم دبیرستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دروس عمومی چهارم دبیرستان)
دبیر : محمد رضایی بقا