کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 28 آذر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 28 آذر 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


با توجه به تمام نشدن مباحث در دو هفته، ضرورت جمع‌بندی برای حضور در آزمون چه‌قدر است؟

پاسخ 1- یک شوت اشتباه تمام زحمت تمرینات و پاسکاری‌های خوب را به هدر می‌دهد. درواقع جمع‌بندی مباحث خوانده‌شده حکم شوت آخر را دارد. میزان مباحث مطالعه‌شده هر قدر هم که باشد، کم یا زیاد، نیاز به جمع‌بندی دارد. این جمع‌بندی شما را برای بازیابی اطلاعات در جلسه‌ی آزمون آماده می‌کند. به یاد داشته باشید 70 درصد مطالب به صورت عمقی و جمع‌بندی‌شده، بهتر از 100 درصد مطالب بدون جمع‌بندی است.

سیدبهادر جبلی

پاسخ 2- جمع‌بندی یکی از مراحل مهم برای آمادگی در آزمون است. ابتدا تلاش کنید که با برنامه‌ی راهبردی همراه باشید. اگر نتوانستید درس‌ها را تمام کنید نگاهی به برنامه‌ی راهبردی بیندازید و زمان جبران باقی‌مانده‌ی درس‌ها را حتماً مشخص کنید. در هفته‌ی دوم هر آن‌چه را مطالعه کرده‌اید جمع‌بندی کنید تا با آمادگی بیش‌تر و روحیه‌ی بالاتر در آزمون شرکت کنید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 3- می‌خواهم این موضوع را با یک مثال بسیار ساده توضیح دهم. آیا می‌توانید محصولات کشاورزی را پس از مرحله‌ی برداشت بدون بسته‌بندی کردن تصور کنید؟ با هر حجم از برداشت محصول، بسته‌بندی آن‌ها برای ادامه‌ی مراحل بهره‌برداری کاملاً ضروری است. جمع‌بندی مطالب در پایان بخشِ برنامه‌ی مطالعات آزمونی، یک ضرورت انکارناپذیر است و به کمیت‌های شدتی در شیمی (که به مقدار ماده وابسته نیستند) شباهت دارد. از نظر ضروری بودن ماهیت جمع‌بندی، تفاوتی میان نوع امتحان یعنی تشریحی، برنامه‌ای، امتحانات نیم‌سال یا آزمون سراسری نیست. جمع‌بندی، گامی اساسی در تسهیل بازیابی مطالب در جلسه‌ی آزمون است. برای هر میزان از مطالعه باید زمان ویژه‌ای برای جمع‌بندی مطالب در نظر بگیرید. طبیعتاً با افزایش میزان مطالعه، باید به تناسب، زمان جمع‌بندیِ قبل از آزمون را هم افزایش دهید. رعایت تعادل در این اصل آموزشی نیز مشهود و کلیدی است.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 4- اگر 80 درصد مطالب را با عمق 100 درصد یاد بگیرید بهتر از آن است که 100 درصد مطالب را در حد 80 درصد یاد بگیرید. با توجه به این جمله اگر در یک آزمون تمام حجم مطالب را نتوانستید مطالعه کنید، بهتر است آن مباحثی را که فرصت دارید به طور کامل یاد بگیرید و جمع‌بندی کنید و از فرصت ایستگاه‌های جبرانی برای مطالعه‌ی قسمت‌هایی که نرسیده‌اید بخوانید بهره ببرید. جمع‌بندی روز قبل از آزمون بیش‌تر باید به صورت بازیابی باشد؛ یعنی مطالب را با حل تمرین و تست‌های نشان‌دار و انجام آزمون‌ غیر حضوری، بازیابی و مرور کنید. با این کار می‌توانید برای آزمون صبح جمعه آماده‌تر شوید.

محمد کتابدار

پاسخ 5- روزهای پایانی هفته‌ی دوم، فرصت مناسبی برای مرور و جمع‌بندی مباحث مطالعه‌شده‌ی دو هفته است. مرور نکات مهم از کتاب خودآموزی و درس‌نامه‌ها، حل دوباره‌ی تست‌های نشان‌دار، مرور سؤالات آزمون‌های قبلی، حل تست‌های دفترچه‌ی آزمون غیر حضوری و روخوانی درس‌های عمومی منجر به یادآوری نکات مهم و کلیدی برای پاسخ دادن به تست‌ها می‌شود. جلسه‌ی آزمون، بهترین مکان برای یادگیری است. مهم‌ترین اقدام در هر آزمون، پاسخ دادن به همه‌ی سؤالات آسان و طبقه‌بندی تست‌ها در 5 گروه مهم، فراموش‌شده، یادگیری ناقص، شک‌دار و یادگیری سطحی است تا با آگاهی بیش‌تر، استراتژی مطالعه‌ی آزمون بعدی مشخص شود.

سارا شفافی