چگونه مطالعه‌ای مؤثر داشته باشیم؟

برای این‌که بتوانید مطالعه‌ای با بازده بالا داشته باشید باید در درجه‌ی اول شرایط مناسب برای مطالعه را فراهم آورده و با نحوه‌ی مطالعه آشنا باشید.

چگونه مطالعه‌ای مؤثر داشته باشیم؟

برای این‌که بتوانید مطالعه‌ای با بازده بالا داشته باشید باید در درجه‌ی اول شرایط مناسب برای مطالعه را فراهم آورده و با نحوه‌ی مطالعه آشنا باشید. چه‌بسا برخی از دانش‌آموزان با داشتن ساعات مطالعه‌ی زیاد هم نمی‌توانند نتیجه‌ی مورد نظر خود را کسب کنند. بدین منظور لازم است این نکات را به خاطر بسپارید:

- ابتدا قبل از شروع به مطالعه، زمانی را برای مطالعه انتخاب کنید که کاملاً سرحال و پرانرژی هستید.

- به موضوع اصلی توجه کنید و هدف خود را از مطالعه‌ی مباحث مورد نظر تعیین کنید.

- سعی کنید روش مطالعه‌ی مناسبی برای تک تک درس‌های‌تان انتخاب کنید و تأثیر این روش‌‌ها را در مطالعه‌ی خود بسنجید و سرانجام روش مؤثر و نتیجه‌بخش خود را برگزینید.

- همواره مطالب کتاب درسی را بدون شتاب و عجله مطالعه کنید و تا مطلبی را به‌درستی فرا نگرفته‌اید به سراغ مطالب بعدی نروید و سعی کنید مطالب را به طور عمیق درک کنید و از طوطی‌وار حفظ کردن آن‌‌ها خودداری کنید. این کار باعث می‌شود مطالب در ذهن شما تثبیت شود.

- زمانی که حال و هوای مطالعه در شما وجود ندارد، یا کتاب دیگری برای مطالعه انتخاب کنید یا مطالعه‌ی خود را به تأخیر بیندازید؛ زیرا مطالعه در این صورت فایده‌ای نخواهد داشت.

خرید کتاب