افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

گزارش آئین افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بخش دلوار- شهرستان تنگستان استان بوشهر- 25 آذر 1394 را در زیر بخوانید...

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

آئین افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بخش دلوار- شهرستان تنگستان استان بوشهر- 25 آذر 1394

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

متن خوش‌آمدگویی یکی از دانش‌آموزان مدرسه‌ی قلم‌چی:

ای کارگشای هر چه هستند نام تو کلید هر چه بستند.

خیر نیک‌اندیش

این‌جا سرزمین جاشوهای رها در آب‌های نیلگون خلیج فارس است، این‌جا مهد دریادلانی است که سخاوت را از ابرهای کریم و دلیری را از خالوحسین و ایستادگی را از نخل‌های همیشه استوار، آموخته‌اند.

مردم این دیار، وقتی به کسی خوش‌آمد می‌گویند با قلبی آکنده از مهر و بی‌کینه و بی‌دریغ خوش‌آمد می‌گویند، خوش آمدید به دیار ما و شادمانی آوردید.

رواق منزل چشم من، آشیانه‌ی توست                                         کرم نما و فرود آ، که خانه، خانه‌ی توست.

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری


مراسم افتتاح این مدرسه با شعر زیبای "زنگ انشا" از قیصر امین پور و با مشارکت دانش‌آموزان آغاز شد:

صبح یک روز سرد پائیزی روزی از روز های اول سال
بچه ها در کلاس جنگل سبز جمع بودند دور هم خوشحال

بچه ها غرق گفتگو بودند بازهم در کلاس غوغا بود
هریکی برگ کوچکی در دست! باز انگار زنگ انشاءبود

تا معلم ز گرد راه رسید گفت با چهره ای پر از خنده
باز موضوع تازه ای داریم آرزوی شما در آینده

شبنم از رو برگ گل برخواست گفت میخواهم آفتاب شوم
ذره ذره به آسمان بروم ابر باشم دوباره آب شوم

دانه آرام بر زمین غلتید رفت و انشای کوچکش را خواند
گفت باغی بزرگ خواهم شد تا ابد سبز سبز خواهم ماند

غنچه هم گفت گرچه دل تنگم مثل لبخند باز خواهم شد
با نسیم بهار و بلبل باغ گرم راز و نیاز خواهم شد

جوجه گنجشک گفت میخواهم فارغ از سنگ بچه ها باشم
روی هر شاخه جیک جیک کنم در دل آسمان رها باشم

جوجه کوچک پرستو گفت: کاش با باد رهسپار شوم
تا افق های دور کوچ کنم باز پیغمبر بهار شوم

جوجه های کبوتران گفتند: کاش میشد کنار هم باشیم

زنگ تفریح را که زنجره زد باز هم در کلاس غوغا شد
هریک از بچه ها بسویی رفت ومعلم دوباره تنها شد

با خودش زیر لب چنین میگفت: آرزوهایتان چه رنگین است
کاش روزی به کام خود برسید! بچه ها آرزوی من اینست

در حین خواندن این متن، دانش‌آموزان با شنیدن عنوان شغل مورد علاقه‌ی خودشان توسط مجری، فقط دانش‌آموزان علاقمند به آن شغل کف می‌زدند؛ این شغل‌ها از مهندس، پلیس بودن بود تا معلم و استاد دانشگاه بودن و به راستی کاش فرزندان سرزمینمان به آرزوهایشان برسند.

و مجری چنین شهرشان را معرفی کرد:

من در استانی ثروتمند زندگی می کنم، نه برای اینکه بزرگترین منطقه ی گازی خاور میانه در آن است

بوشهر من ثروتمند است، نه تنها به این خاطر که بزرگترین پایانه ی صادرات نفتی کشور را دارد
بوشهرمن ثروتمند است نه فقط به این خاطر که دومین تولید کننده و صادر کننده ی خرمای کشور است
بوشهر من ثروتمند است نه به خاطر اینکه بیشترین مرز آبی را با خلیج فارس دارد و یکی از فعالترین شیلات کشور و صنایع دریایی ایران و خاور میانه در آن فعال است.
بوشهر من ثروتمند است نه به خاطر انبوه پتروشیمی ها و صنایع عظیم نفت و گاز در آن
بوشهر من ثروتمند است به خاطر داشتن مردمانی نجیب و مهربان و سختکوش..
بالاترین ثروت این خاک همین مردمند
همین کودکانی که چراغ آینده به امید دستان پر تلاش و اندیشه های پویاشان روشن است...
و این است تمام ثروت این سرزمین...
بوسه میزنیم بر دستان آنان که برای آینده ی این کودکان قلبشان میتپد...

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

اجرای سرود توسط دانش‌آموزان در  مراسم افتتاح روستای گورک دژگاه بخش دلوار قلم‌چی


و اما این مراسم با خوش‌آمدگویی و تقدیر غلامرضا ترک زاده (فرماندار شهرستان تنگستان) چنین ادامه یافت:

در ایامی کمتر از دوماه گذشته 2 باب آموزشی را در این شهرستان به مرحله‌ی بهره برداری رساندیم و این افتخاری است برای ما تنگستانی های سخت کوش. نام شهید رئیسعلی دلواری از این دیار زبابزد مردم است و ما ظرفیت های عظیمی در این کشور داریم از منابع و ذخایر معدنی گرفته تا منابع اصیل انسانی که استان بوشهر شامل است.

سخنرانی دکتر حافظی (رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور):

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

به نمایندگی از طرف جامعه ی خیرین مدرسه ساز کشور در این مراسم حضور دارم.

امر مقدس مدرسه سازی در 35 سال گذشته آغاز شد. اولین مدرسه توسط امام راحل با این دیدگاه که "همه ی کشور باید مدرسه شود امام ما ساختند و این تفکر همه ی کشور و همه ی جهان را گرفت.

بنیاد قلم‌چی سهم بزرگی در ارتقای سطح دانش فرزندان کشور دارند و در شمال و جنوب کشور، افتخارات والایی به وجود آورده. خلیج فارس در زمان جنگ مورد خصم قرار گرفت و در آن ایام جوانی از شیراز به شهادت رسید هنگام اهدای هدیه به مادر این شهید، مادرش بیان کرد من در هدیه‌ی پسرم دخالت نمی‌کنم و باید مدرسه ای بسازم، این مادر دلسوخته خودش در ساخت مدرسه تلاش کرد و مدت‌ها کار می‌کرد. او شبانه کلاس ها را آذین می بست. وقتی روزی رسانه‌ها از او پرسیدند احساست از این اقدامات چیست؟ گفت اگر یک فرزند از من گرفته شد 120 فرزند به من هدیه شد و او از ساخت مدرسه احساس خوبی داشت.

 19 سال است که ما حرکت خیرین مدرسه‌ساز را آغاز کرده‌ایم و در ابتدا تعداد محدودی بودیم و باور نداشتیم حرکت خیّرین به این شور و شکوفایی برسد اما به مرور به جایی رسیدیم که اعتباری که توسط خیرین مدرسه‌ساز جهت اقدامات مدرسه‌سازی اختصاص داده شد از اعتبارات دولت در این زمینه پیشی گرفت.ما در حال حاضر 600 هزار خیر در ایران داریم و 1000 خیّر در سراسر جهان داریم. در این میان حتی خیّرهایی داریم که تا کنون 600 مدرسه ساخته‌اند.

در دوران اخیر با تحریم‌ها نگران بودیم که مشارکت خیرین در این امر کاهش پیدا کند ولی مردم بیش از گذشته مشارکت داشتند و بستر به وجود آوردند.10 سال از وقف شدن کانون فرهنگی آموزش (قلم‌چی) می گذرد و بورسیه‌ی‌ دانش‌آموزان در این مجموعه از 8000 نفر به هدف گذاری 100 هزار نفر در امسال، ارتقا یافته است و این مجموعه سال گذشته موفق به بورسیه‌ی‌ 63 هزار دانش‌ آموز شد.

بنیاد علمی‌ آموزشی قلم‌چی، هم‌چنین طرح جدید "بورسیه دانشجویان برتر دانشگاه تهران" را از امسال آغاز کرده است، که به موجب آن به میزان 5 میلیارد تومان طی 5 سال (هر سال یک میلیارد تومان) برای 500 دانشجو هزینه خواهد شد.

ملتی که دانش داشته باشد راه تغذیه را هم پیدا می کند و مردم ما راه ارتقا را پیدا کرده اند.

سخنرانی کاظم قلم چی (متولی و واقف بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی):

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

همان‌طور که بهترین نظام‌های آموزشی مربوط به کشورهایی است که بهترین بخش‌های کشورشان را آموزشگاه‌های آن‌ها تشکیل می‌دهد نه فروشگاه‌ها، بهترین خانواده‌ها هم کسانی هستند که بیشترین هزینه را صرف آموزش فرزندشان می کنند.

چند روز پیش دانش آموزی را مشاهده کردم که مهارت های فراشناختی عمیقی داشت (ما غیر از این که مفاهیم علمی را می آموزیم چند سال است که روی علم فراشناخت تمرکز داریم) این دختر روش های درس خواندن خودش را کوتاه و موجز با تفکر دقیق و تشخیص اولویت ها در دفتری نوشته بود. او در زمان تحصیل در کلاس های"روش هایی برای اندیشیدن و روش اندیشه" شرکت کرده بود، او از دبستان روش تفکر را یاد گرفته بود و ذهن منظمی داشت. ماجرای شرکت او در این کلاس‌ها به این صورت بود که پدرش مخارج را می نوشت و به صورت نمودار بررسی می‌کرده و متوجه شده بود روی کتاب هزینه نمی کنند و در همان زمان دخترشان را به فرهنگسرا می‌بردند و وقتی دیده بودند کلاس "آموزش تفکر" وجود دارد او را ثبت‌نام کرده بودند.

وضعیت 2 رتبه‌ی 1 کشور را بیان می‌کنم: پدر سارا همتی رتبه‌ی 1 کشوری تجربی 94، دکتر سالار همتی که دکترای شیمی دارد، بیان می کرد فاصله اتاق من و سارا یک کتابخانه است و پدر پژمان شهبازی رتبه‌ی 1 کشوری ریاضی 94، که کارمند است و برادر پژمان نیز رتبه 18 بوده است پسرش را در بهترین کودکستان غیرانتفاعی ثبت نام کرده بود. امروزه به این رسیده اند که نقش اولیا از معلمان اگر بیشتر نباشد کمتر نیست و همه ی ما به نوعی مدیون معلمانمان هستیم و تمام این موارد نشان‌دهنده‌ی نقش موثر اولیای فرهیخه است.

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

این مدرسه و مدارس دیگر ساخته می شود ولی این آجر و سیمان کاری نمی کند و کار اصلی را معلمان و دانش آموزان انجام می دهند و این مدرسه با همدلی و همت مردمان محلی ساخته شد و به دست معلمان و دانش‌آموزان آینده در این مدرسه ساخته خواهد شد. با همدلی و همکاری، همه‌ی ما به اوج خواهیم رسید، هیچ کدام از ما تک تک نخواهیم توانست.

سخنرانی ناصر کرمی (مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر):

اگر تعلیم و تربیت را موثرترین کار دنیا بدانیم که می دانیم ساخت مدرسه را باید در این راستا موثرترین کار بدانیم. مدرسه سازی سنت حسنه و دیرپایی است که اثرات آن تا زمان های مدیدی باقی خواهد ماند، این کار زمانی نیکوتر می شود که نهادها هم به این سمت روی بیاورند. علاوه بر مدرسه سازی، مدرسه داری نیز از کارهای ماندگار است. امروزه در ایران بنیاد قلم چی نامی شناخته شده برای همه ی افراد به ویژه اهل دانش می باشد. لذا این کار را ارج می نهیم و امید است دانش آموزان هم قدر بدانند.

سخنرانی مهندس علی زرافشان (معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش):

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

مهندس علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش- مراسم افتتاح مدرسه‌ی قلم‌چی روستای گورک دژگاه بخش دلواربوشهر


دکتر حافظی هم خودشان امر خیر انجام می دهند و هم دیگران را ترغیب می کنند. قرآن ما را به این دعوت کرده است که در کارهای خیر سبقت بگیریم ولی ایشان مدرسه‌سازی را به عنوان کار خیر برتر انتخاب کرده اند چراکه هر مدسه که ساخته می شود قدم بزرگی بر زدودن جهل و کاهش ناهنجاری ها از درون جامعه است. امروز دو اتفاق خوب رخ داده است، یکی این که یک مدرسه ی زیبا برای دانش آموزان ساخته شده است که با همت معلمان خوب شاهد این خواهیم بود که با تلاش و کوشش شاهد پیشرفت دانش آموزان باشیم و در آینده از مدرسه ی قلم چی دانش آموزانی ستاره شوند. دوم این‌که ما شاهد نوعی ایثار و گذشت هستیم

امروز درسی که ما می‌گیریم این است که علاوه بر این که در جهت رشد خودمان قدم برمی داریم به فکر رشد دیگران هم باشید. خدا جهاد به اموال را به جان برتری می دهد. تقدم در قرآن معنا دارد یعنی اگر به جایی رسیدیم توانی پیدا کردیم به فکر افزودن آن نباشیم و در راه پیشرفت دیگران هم هزینه کنیم. دانش آموزان باید با خوب درس خواندن شکرگزار باشند و تعهد کنند اگر از این مدرسه به جایی رسیدند به فکر دیگران و ایثار و گذشت برای پیشرفت دیگران باشند. یکی از کارهای خوب این است که خیرین در آموزش و پرورش مورد استقبال واقع باشند.


افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

بخش‌های مختلف از جمله سازمان نوسازی، استانداری، فرمانداری شهرستان تنگستان، اداره آموزش و پرورش دلوار، اداره کل نوسازی توسعه و تجهیر استان بوشهر، شورای اسلامی روستای گورک و بخش‌دار دلوار از بانی و خیر این طرح، بنیاد قلم‌چی، قدردانی کردند.

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری


افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری

اهدای کیف و لوازم تحریر به دانش‌آموزان مدرسه‌یروستای گورک دژگاه بخش دلوار بوشهر

افتتاح دبستان قلم چی روستای گورک دژگاه بوشهر+گزارش تصویری


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی