ارتباط خواب عمیق و راحت با نوشیدن شیری که شب دوشیده می‌شود

محققان انستیتوی تحقیقات عصبی یویونگ در کره جنوبی دریافتند نوشیدن شیری که شب هنگام دوشیده می‌شود، موجب خواب عمیق و راحت می‌شود.

ارتباط خواب عمیق و راحت با نوشیدن شیری که شب دوشیده می‌شود

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، بر اساس این تحقیقات شیری که شب دوشیده می شود سرشار از تریپتوفان و ملاتونین است. ملاتونین یک هورمون طبیعی است که موجب تنظیم چرخه خواب و بیداری می شود و تریپتوفان ماده ای است که می تواند به دو هورمون سراتونین و ملاتونین تبدیل شود. 

از سال های دور، شیر به عنوان یک ماده غذایی موثر در بهبود خواب شناخته شده است. علت این ویژگی شیر می تواند با تاثیر روحی و روانی آن در یادآوری دوران خردسالی و نوشیدن شیرمادر در هنگام خواب و همچنین وجود ترکیبات خواب آور در آن مرتبط باشد. 

محققان در جریان تازه ترین تحقیقات، اثر شیری را که در روز و شب دوشیده شده است، بر موش ها آزمایش کردند. در این آزمایش پس از خوراندن شیر به موش ها، آنان را روی چرخ های دوار قرار دادند. در این آزمایش فعالیت موش هایی که 'شیر شب' را خورده بودند، در مقایسه با موش های دیگر بسیار کمتر بود و به طور متوسط دوبار بیشتر از موش های دیگر از روی چرخ افتادند. 

براساس یافته های تحقیقات یاد شده، شیر شب می تواند تاثیراتی مشابه داروی دیازپام داشته باشد و آن را به عنوان یک داروی طبیعی برای تنظیم چرخه خواب و بیداری توصیه کردند.

منبع :