موفقیت محققان ایرانی درساخت دستگاه آشکارساز اشعه مادون قرمز

پژوهشگران دانشگاه شیراز با همکاری صنایع اپتیک اصفهان با استفاده از نانو مواد موفق به ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه آشکارساز اشعه مادون قرمز شدند.

موفقیت محققان ایرانی درساخت دستگاه آشکارساز اشعه مادون قرمز

به گزارش گروه علمی ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دکترحامد دهدشتی جهرمی مجری این طرح دانشگاهی گفت: این نمونه به روشی ساده و ارزان تهیه شده و هدف اصلی در این طرح، بومی سازی دانش فنی ساخت این دستگاه به روشی با قابلیت تولید انبوه است.

وی بیان کرد: اشعه مادون قرمز، بخشی از طیف الکترومغناطیسی است که هر جسم با توجه به دمایی که دارد، آن را از خود ساطع می کند اما با چشم قابل رؤیت نیست، بدین ترتیب اجسامی را که در شرایط عادی با چشم غیرمسلح نمی توان روئیت کرد، به کمک این اشعه می توان آشکارسازی و از آن ها تصویربرداری کرد، از این رو،ضرورت ساخت قطعه ای که قادربه آشکارسازی اشعه مادون قرمز باشد برکسی پوشیده نیست. 

دهدشتی جهرمی،در توضیح اهمیت این تحقیقات افزود: فناوری ساخت این آشکارسازها درحال حاضر درکشور موجود نیست، لذا نظر به کاربردهای گسترده و نیاز روز افزون صنایع مختلف به این محصول، هدف این پروژه دستیابی به فناوری ساخت این قطعه به صورت کاملا بومی بوده است.

وی گفت: از آنجا که نمونه آزمایشگاهی این محصول ساخته شده و با موفقیت آزمایش شده است، لذا امکان تجاری سازی آن دور ازانتظارنخواهد بود، بدین ترتیب می توان از آن درصنایعی ازقبیل نفت وگاز، خطوط انتقال نیرو، مخابرات نوری، تصویربرداری پزشکی، نجوم و زیست فناوری بهره گرفت.

دهدشتی جهرمی در خصوص روش ساخت این آشکارساز را با نمونه های متداول اظهارکرد: امروزه استفاده از ساختارهای کوانتمی برای ساخت آشکارسازهای نوری مادون قرمز مورد توجه قرارگرفته اند، این آشکارسازهای نوری تا چند سال گذشته عمدتا با استفاده از مواد گران قیمت و با روش های سخت و پر هزینه نظیر لیتوگرافی نوری ساخته می شدند، هزینه بسیار بالای این روش ها و سختی کار، سمی بودن مواد مورد استفاده، محققان را به ساخت این ادوات با روش تولید ارزان، آسان و با قابلیت تولید انبوه تشویق مرد، در نتیجه در چند سال اخیر ساخت این آشکارسازهای نوری با استفاده از نقاط کوانتمی مطرح شد که برپایه کامپوزیت نانو کریستال ها و پلیمرهای آلی ساخته و تولید می شوند.

وی گفت: بر اساس نتایج حاصل شده، استفاده از نانوساختارهای نقاط کوانتومی در این قطعه باعث بهبود عملکرد پاسخ آن و همچنین کاهش نویز گرمایی آن شده است، علاوه براین نانومواد استفاده شده در ساختار این آشکارساز باعث حذف قطعات جانبی جهت خنک کاری این محصول، از طریق افزایش دمای کاری آن شده است، این امر موجب می شود قیمت محصول نهایی به شدت کاهش یابد.

این تحقیقات در قالب پایان نامه ارایه شده و با توجه به سفارش صنایع اپتیک اصفهان به عنوان پایان نامه مورد نیاز صنعت به تایید ستاد ویژه توسعه فناوری نانو رسیده و از حمایت های ستاد برخوردار شده است.

منبع :

خرید کتاب