افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

گزارش افتتاح مدرسه دوره اول متوسطه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر را در زیر دنبال کنید...

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

در دهمین سال وقف عام بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و در راستای یکی از اهداف وقف این بنیاد که ساخت مدارس و کتاب‌خانه‌هاست، سه مدرسه‌ی قلم‌چی در استان بوشهر احداث شد، احداث هر سه‌ی این مدارس از اردیبهشت 1394 آغاز شده و دو مدرسه‌ از این مدارس در 25 آذر 1394 با حضور کاظم قلم‌چی (واقف و متولی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی)، دکتر حافظی (رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز)، تنی چند از روسای مجمع خیرین استان‌ها، مسئولان این استان، تعدادی از مسئولان و خیرین نمایندگی‌های بنیاد در شهرهای دیگر و برخی از همکاران بنیاد از تهران، افتتاح شد. هزینه‌ی پرداختی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی جهت تکمیل این مدارس در مجموع 600 میلیون تومان و به ازای هر مدرسه 200 میلیون تومان بوده است. این مدارس عبارتند از:

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری


مدرسه‌ی دوره‌ی متوسطه‌ی اول قلم‌چی در روستای لمبدان بندر دیّر با 4 کلاس  و زیربنای 580 مترمربع.

دبستان قلم‌چی روستای حرمیک جم با 3 کلاس و زیربنای 200 مترمربع.

دبستان قلم‌چی روستای گورک‌دژگاه بخش دلوار شهرستان تنگستان با 3 کلاس و زیربنای 271 مترمربع.

بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در سال گذشته در کنار توزیع لوازم التحریر در مدارس منطقه‌ی زلزله‌زده‌ی شنبه (نام یک منطقه در شهرستان دشتی)، بیش از پنجاه میلیون تومان کتب کمک آموزشی به مدارس استان بوشهر اهدا کرد. این بنیاد برای سال تحصیلی جدید در طرح"هر مدرسه یک کتابخانه،"در حال کتابخانه‌دار کردن 200 مدرسه‌ی چند پایه‌ی روستایی استان بوشهر است.

گزارش افتتاح "مدرسه ی دخترانه‌ی دوره اول متوسطه قلم چی روستای لمبدان" در زیر آمده است:

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

متن خوش‌آمد‌گویی یکی از دانش‌آموزان این مدرسه:

من جاء بالحسنه فله خیر منها

با عرض سلام و ادب و احترام

مقدم خیر شما باد گرامی به همه

این چنین عهد و وفا رنگ خدایی دارد.

من به نمایندگی از دانش‌آموزان مدرسه‌ی قلم‌چی در کمال امتنان و افتخار مقدم پرخیر و برکت جناب‌عالی، این بزرگ مرد سخاوت، این ستوده‌ی بزرگ را ارج می‌نهیم و برخود می‌بالیم که میزبان قدوم مبارک شما هستیم.

توتیای چشممان را سرمه‌ی قدوم سبزتان می‌کنیم.

 خیّر نیکوکار، به آسانی نمی‌شود مدح شما خواند، من از توصیف شما صد جمله‌ی قابل دارم.

خدای بزرگ را شاکریم که با یاری سبز خوبانی چون شما اندیشه‌ها را بارور می‌سازید.

دستان گرمتان را می‌فشاریم و حضور ارزشمندتان را گرامی می‌داریم.

اندیشه‌تان رفیع و مقامتان منیع باد.

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

این مراسم با خوش آمدگویی و تقدیر و تشکر حمزه اعتماد (فرماندار شهرستان دیّر) آغاز شد که بخشی از صحبت‌های ایشان در زیر آمده است:

خیرین مدرسه ساز را باید معلم تربیت و تعلم نام نهاد آن ها با این اقدام در راستای تربیت فرزندان گام برمی دارند. خیرین مدرسه ساز از اموالشان به عنوان پلی برای گذر از تاریکی به روشنایی بهره می برند. دولت به تنهایی نمی تواند مشکل گشای همه‌ی مشکلات باشد و خیرین کمکی در این زمینه هستند. شهرستان دَیّر یکی از شهرستانهای استان بوشهر در جنوب ایران و در ساحل خلیج فارس قرار دارد و دارای سه بخش مرکزی، آبدان وبردخون است و از شمال به شهرستان‌های دشتی و تنگستان و از طرف مشرق به شهرستان‌های گنگان و جم و از ناحیه جنوب و غرب به آب‌های نیلگون خلیج فارس منتهی می‌گردد. دو آموزش و پرورش در این شهرستان وجود دارد: آموزش و پرورش دیّر و بردخون. ما حضور شما را خوش آمد می گوییم و مراتب قدردانی خود را از اقدامات خیرین به ویژه بنیاد قلم‌چی ابراز می‌داریم.

ارائه‌ی گزارش اجرای پروژه توسط احمد مرادی ( مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان بوشهر):

با رایزنی‌های اولیه‌ای که توسط عبدالمحمد شعرانی با بنیاد علمی آموزشی قلم چی صورت گرفت، این بنیاد با آغوش باز مقدمات تکمیل سه پروژه از مدارس استان را به عهده گرفتند و این سه پروژه امروز به بهره‌برداری رسیده‌اند. پروژه ای که شاهد افتتاح آن هستیم، 3 کلاسه با زیربنای 560 مترمربع ساختمان آموزشی و 1550 مترمربع محوطه‌سازی و 170 متر طول دیوارکشی است. بنیاد علمی آموزشی قلم چی جهت این مدارس 600  میلیون تومان را تقبل کرده‌ است. در ساخت این مدرسه، کلیه ی استانداردهای کشور در ساخت بناها رعایت شده است.

تا به حال 440 پروژه توسط خیرین احداث شده است و 43 پروژه تکمیلی توسط خیرین در دست احداث هستند و 4 پروژه از این پروژه‌ها مربوط به این شهرستان است.

سخنرانی حسین حریری (رئیس هیات مدیره‌ی مجمع خیرین مدرسه ساز استان بوشهر) که به جز این که یار و یاور دکتر حافظی‌اند، از فارغ‌التحصیلان دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران نیز هستند:

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

مهندس حسین حریری، رئیس هیات مدیره‌ی مجمع خیرین مدرسه ساز استان بوشهر در مراسم افتتاح 3 مدرسه‌ی قلم‌چی در بوشهر 

امیدواریم ازین پس شاهد اثرات مثبت حضور این خیّران به ویژه صاحب تفکر این اقدام عظیم در این مدرسه باشیم. از دبیران ی‌خواهم مراقب باشند دانش آموزان از این مدرسه افرادی با صداقت فارغ‌التحصیل شوند. بسیاری از مشکلات ما در کشور ریشه در مسائل فرهنگی دارند و امیدواریم این دبیران و مسئولان آموزشی بتوانند فرزندانی را تربیت کنند که به‌خوبی رشد کرده باشند و منظم باشند.  ما باید تلاش کنیم که دانش‌آموزان تفکر کنند و اهل مطالعه باشند و نظم فکری داشته باشند.

در ادامه، مجری با خواندن شعر زیر دکتر حافظی را به جایگاه دعوت کردند:

ای مثل باران سبز، تا لبخند با من باش

تا لحظه‌های آبی پیوند با من باش

عطر دلاویز نگاهت شهر را پر کرد

تا با نگاهت می‌شوم دربند با من باش

قصد سفر داری اگر ای مهربان من

بر حرمت این کوچه‌ها سوگند با من باش

بندر به بندر لحظه‌ها را عشق می‌کاری

از با تو بودن می‌شوم خرسند با من باش

ای روح خیس موج‌ها، ای مثل باران سبز، هر چند کم، هر چند کم، هر چند ... با من باش، دکتر حافظی.


سخنرانی دکتر محمدرضا حافظی (رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور):

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

دکتر محمدرضا حافظی، رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور در مراسم افتتاح 3 مدرسه‌ی قلم‌چی در بوشهر 

بنیاد قلم‌چی سهم بزرگی در ارتقای سطح دانش فرزندان کشور دارند و در شمال و جنوب کشور، افتخارات والایی به وجود آورده. خلیج فارس در زمان جنگ مورد خصم قرار گرفت و در آن ایام جوانی از شیراز به شهادت رسید هنگام اهدای هدیه به مادر این شهید، مادرش بیان کرد من در هدیه‌ی پسرم دخالت نمی‌کنم و باید مدرسه ای بسازم، این مادر دلسوخته خودش در ساخت مدرسه تلاش کرد و مدت‌ها کار می‌کرد. او شبانه کلاس ها را آذین می بست. وقتی روزی رسانه‌ها از او پرسیدند احساست از این اقدامات چیست؟ گفت اگر یک فرزند از من گرفته شد 120 فرزند به من هدیه شد و او از ساخت مدرسه احساس خوبی داشت.

 19 سال است که ما حرکت خیرین مدرسه‌ساز را آغاز کرده‌ایم و در ابتدا تعداد محدودی بودیم و باور نداشتیم حرکت خیّرین به این شور و شکوفایی برسد اما به مرور به جایی رسیدیم که اعتباری که توسط خیرین مدرسه‌ساز جهت اقدامات مدرسه‌سازی اختصاص داده شد از اعتبارات دولت در این زمینه پیشی گرفت.ما در حال حاضر 600 هزار خیر در ایران داریم و 1000 خیّر در سراسر جهان داریم. در این میان حتی خیّرهایی داریم که تا کنون 600 مدرسه ساخته‌اند.

در دوران اخیر  نگران بودیم که مشارکت خیرین در این امر کاهش پیدا کند ولی مردم بیش از گذشته مشارکت داشتند و بستر به وجود آوردند.10 سال از وقف شدن کانون فرهنگی آموزش (قلم‌چی) می گذرد و بورسیه‌ی‌ دانش‌آموزان در این مجموعه از 8000 نفر به هدف گذاری 100 هزار نفر در امسال، ارتقا یافته است و این مجموعه سال گذشته موفق به بورسیه‌ی‌ 63 هزار دانش‌ آموز شد.

بنیاد علمی‌ آموزشی قلم‌چی، هم‌چنین طرح جدید "بورسیه دانشجویان برتر دانشگاه تهران" را از امسال آغاز کرده است، که به موجب آن به میزان 5 میلیارد تومان طی 5 سال (هر سال یک میلیارد تومان) برای 500 دانشجو هزینه خواهد شد.

بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی، مدارس بسیاری ساخته است که اخیرا، در کهگیلویه و بویر احمد، 30 مدرسه‌ی کانکسی در صعب العبور ترین جاده های این استان ساخته است که در تاریخ 11 و 12 مهر 94 افتتاح شد.


صحبت‌های کاظم قلم چی (متولی و واقف بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی):

مراسم افتتاح این مدرسه در فضایی بسیار صمیمی و باشکوه و با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده و طراحی قبلی برگزار شد.

همان‌طور که حدود یک ماه پیش در مراسم افتتاح 30 مدرسه ی روستایی قلم‌چی نیز بیان کردم باز این نکته را بیان می‌کنم که اگر این مدارس ساخته می شود کمترین کاری که انجام شده پولی بوده که ما داده‌ایم و مهم‌تر از آن، همت و اراده و تفکر دوستانی است که در این استان‌ها با ما همراهی کرده‌اند.

بنای من بر صراحت است و قصد ما تعارف نیست اگر در کهگیلویه و بویراحمد ما توانستیم 30 مدرسه‌ی روستایی بسازیم و اهدا کنیم به خاطر زحمت‌ها و همکاری‌های اردوان دهبوده و دوستان نخبه و دانشمند ایشان بود که از بین 200 یا 300 روستا و با بررسی از بین آن ها 30 مدرسه را انتخاب کردند و این مدارس ساخته شد، عاملی نیز که در اینجا به ما کمک کرد حضور و زحمات عبدالمحمد شعرانی است که خود یک چهره‌ی جهانی و مورد توجه رسانه‌های جهانی است.

من در مراسم بازدیدی که در بوشهر دعوت بودیم و در آن‌جا کتاب عبدالمحمد شعرانی، تحت عنوان "کوچکترین مدرسه ی دنیا" به ما اهدا شد با او آشنا شدم و با پرس و جو ایشان را شناختم و در آن زمان او 19 ساله بود. در این مورد خاص (افتتاح 3 مدرسه‌ در بوشهر) بر مبنای اعتمادی که به ایشان و مسئولان آموزش و پرورش در بوشهر داشتم با ساخت این مدارس موافقت و این مدارس در زمانی اندک و با همکاری مسئولان و همت آقای شعرانی ساخته شد. ایشان ابتدا مدرسه را ساختند و بخشی از هزینه را ما پرداخت کردیم. یقینا ما در استان بوشهر به خدمت رسانی ادامه خواهیم داد.

عباس موسوی رهپیما که دانشکده ی فنی دانشگاه تهران را ساخته است در یک سخنرانی بیان می کرد پدرم هنگامی که یک مدرسه ساخت در صحبت‌هایش بیان کرد: مردم ببخشید توان من در همین حد بود و امیدوارم پسرم کارهایی بزرگ تر از من انجام دهد و عباس موسوی رهپیما توانست یک دانشکده بسازد، من هم مطمئن هستم دانش‌آموزانی که در اینجا حضور دارند کارهای بزرگی انجام خواهند داد.

در مراسم افتتاح دبستان دکتر حافظی، دانش آموزان دبستانی متن‌هایی را می‌خواندند و ارائه‌هایی داشتند که انسان را به حیرت وامی‌داشت، شما هم می توانید کارهای خیلی مهمی انجام دهید. مجددا تاکید می کنم به دلیل همت و اراده‌ی مسئولان آموزش و پرورش این استان و حمایت و پیگیری جدی، این همراهی را ادامه خواهم داد.

ما در این استان هم‌چنین متعهد شده‌ایم 200 مدرسه ی روستایی را (طی دو مرحله‌ با 100 کتاب‌خانه‌ی مدرسه) کتابخانه دار کنیم و هم‌اکنون 100 کتابخانه آماده هستند و به واسطه‌ی این همدلی این کار را ادامه خواهیم داد.

هم‌چنین در این مراسم برای اولین بار اعضای هیات نظار همگی حضور دارند. این اعضا عبارتند از: علی اکبر نصرتی، دکتر حسین خوش کیش، دکتر محمدرضا حافظی، مهندس رضا کروبی (ایشان ادامه دهنده‌ی راه سیدجلیل خسروشاهی هستند که بدون ذکر نام به عنوان خیّر، بیش از 400 مدرسه را احداث کردند.) از این بزرگواران به واسطه‌ی حمایت و ارزیابی عملکرد ما در زمینه‌ی خدمات بنیاد تشکر می‌کنیم.


دانش‌آموزان این مدرسه، هدف خود را برای آینده در یک جمله چنین بیان کردند:

پیشرفت کشورم، سربلندی ملت‌مان، خوشحالی خانواده‌مان، فردی مفید برای کشورمان و خدمت به مردم

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری

افتتاح مدرسه قلم‌چی روستای لمبدان بوشهر + گزارش تصویری


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی