کربو هیدرات از اختلال خواب در ورزشکاران استقامت جلوگیری می‌کند

بررسی‌های جدید نشان داده است ورزش‌های شدید باعث ایجاد اختلال در خواب می‌شوند اما کربو هیدرات می‌تواند از این اختلال جلوگیری کند.

کربو هیدرات از اختلال خواب در ورزشکاران استقامت جلوگیری می‌کند

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت MNT، تحقیقات منتشر شده در مجله «علم ورزش» نشان داده است که ورزش شدید باعث اختلال در خواب می‌شود. این تحقیقات بر روی 13 دوچرخه‌سوار استقامتی انجام شده است.

محققان دانشگاه «لو برو» الگوی خواب، حالات رفتاری و کارآیی این دوچرخه‌سواران را قبل و بعد از ورزش بررسی کردند. محققان دریافتند اگرچه ورزش شدید، اختلال خواب ایجاد می‌کند اما خوردن مقدار قابل توجهی کربوهیدرات، می‌تواند این اختلال را از بین ببرد.

محققان دریافتند که حتی 9 روز تمرین شدید می‌تواند باعث کاهش کیفیت خواب ورزشکاران شود و این مساله بر روی حالات روانی ورزشکاران نیز تاثیر منفی دارد. بررسی‌ها نشان داد افرادی که ورزش شدید انجام می‌دهند، در طول شب، بیشتر از خواب بیدار می‌شوند و کیفیت خواب آنها کمتر است. افراد مورد بررسی اظهار داشتند احساس تنش، عصبانیت، خستگی و افسردگی دارند و نشانه‌های استرس در آنها افزایش یافته است.

دوچرخه‌سواران که در این مطالعات کربو هیدرات مصرف کردند کیفیت خواب بهتری پیدا کردند و میزان خستگی آنها کاهش یافته است. نتایج این تحقیقات به افزایش کارآیی ورزشکاران کمک می‌کند و کیفیت زندگی ورزشکاران را افزایش می‌دهد.

منبع :