ساخت ربات دستیار پزشک توسط محققان دانشگاهی

ربات دستیار پزشک با ادغام ربات چندضلعی و بازوهای مکاترونیکی توسط محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی طراحی و ساخته شد.

ساخت ربات دستیار پزشک توسط محققان دانشگاهی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، آرش احمدی‌نیا، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکاترونیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست تیم تحقیقاتی با بیان اینکه ربات چندضلعی در مقیاس آزمایشگاهی و برای کودکانی با گروه سنی دو تا 10 سال طراحی شده است، گفت: ربات چند ضلعی یک ربات چند منظوره در صنایع مختلف است که با ادغام دو بازوی مکاترونیکی به اضلاع آن می‌توان در زمینه پزشکی و امدادرسانی در سازمان‌های پزشکی از آن بهره برد.

وی ادامه داد: ربات دستیار پزشک دارای شش ضلع اصلی است. هریک از این اضلاع دارای یک درجه آزادی هستند که در مجموع در هر طرف ربات سه درجه آزادی وجود دارد. در انتهای ضلع سوم و ششم یک جفت بازوی پنج درجه آزادی با عملگر ماژولار نصب شده است که به کاربر این امکان را می‌دهد تا مانند دو جفت بازوی انسانی، عملیات آنالیز و بررسی نوع جراحت مصدوم را با 30 درصد پایین‌تر از میزان توانایی انسان انجام دهد. این عملکرد در مواردی همچون بیماری‌های واگیردار و ویروسی که حضور پزشک در آن محل درصد ریسک بالایی دارد، بسیار مفید خواهد بود.

احمدی‌نیا با اشاره به اینکه این ربات به وسیله دوربین نصب شده بر روی بازوها تصاویر را برای پزشک ارسال می‌کند، تصریح کرد: ربات دستیار پزشک دارای قابلیت حرکت در محیط فعالیت خود، در تمامی جهت‌هاست که باعث افزایش کارایی ربات در محیط های پزشکی است. حرکت ربات در محیط به دو صورت نیمه اتوماتیک و دستی انجام می‌شود، اما کنترل بخش بازوها از طریق دستکش است که توسط پزشک پوشیده می‌شود. این دستکش دارای سنسور حرکتی است و دستورات کنترلی به ربات از طریق این سنسورها ارسال می‌شود.

وی در ارتباط با نحوه عملکرد این ربات گفت: عملکرد کلی ربات دستیار پزشک بر این اساس است که در ابتدا ربات به محل حضور بیمار به صورت دستی هدایت خواهد شد، سپس بیمار با دراز کشیدن بر روی صفحه تخت مانندی که بر پایه اصلی ربات قرار داده شده است، به محل مورد نظر که وابستگی به نظر پزشک دارد، منتقل خواهد شد.

احمدی‌نیا با بیان اینکه این ربات به دلیل تغییر در ساختار ظاهری خود از تمامی بخش‌های بیمارستان از جمله درهای ورود و خروج، آسانسورها و ... با ابعاد مختلف عبور خواهد کرد، خاطرنشان کرد: در مرحله دوم که مهم‌ترین بخش عملکرد ربات است، ربات در حالت جراحی (غیر تخصصی) قرار می‌گیرد که این امر با توجه به نوع بیمار و نوع جراحت و مصدومیت بیمار متفاوت خواهد بود.

بر اساس این گزارش، ربات دستیار پزشک با همکاری مریم قناتی، دانشجوی مهندسی هسته‌ای مقطع کارشناسی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی طراحی و ساخته شده است.

منبع :