ساخت قرص‌های جاذب صنعتی متخلخل در کشور

محققان پژوهشکده مواد پیشرفته و انرژی‌های نو در سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران موفق به ساخت نمونه‌های جاذب متخلخل قابل استفاده برای نگهداری خلاء از طریق فرایند متالورژی پودر شدند.

ساخت قرص‌های جاذب صنعتی متخلخل در کشور

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر ولی‌الله دشتی‌زاد، عضو هیات علمی پژوهشکده مواد پیشرفته و انرژی‌های نوی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران دراین خصوص گفت: قرص‌های جاذب متخلخل قابل استفاده برای نگهداری خلاء با موفقیت از طریق فرایند متالورژی پودر ساخته شد و نقش عوامل اساسی مؤثر بر کیفیت آن‌ها مورد تحقیق قرار گرفت.

وی افزود: این نمونه در مصارف و کاربردهای صنعتی که نیاز به خلاء در آن‌ها وجود داشته باشد، استفاده می‌شود. نمونه‌های کاربردی وجود خلاء را می‌توان در مصارف خانگی مانند فلاسک‌های آب گرم و سرد و در نمونه‌های صنعتی مثل میکروسکوپ‌های الکترونیکی نام برد.

دشتی‌زاد در توضیح این مطلب که ایجاد خلاء به چه صورت‌هایی انجام می‌شود، گفت: ایجاد خلاء می‌تواند با روش مکانیکی و استفاده از پمپ خلاء و همچنین با روش فیزیکی-شیمیایی که زمان ماندگاری طولانی‌تر را نیز در بردارد، انجام ‌شود. قرص‌های تولید شده در این طرح مربوط به روش دوم است.

مجری طرح ساخت جاذب‌های صنعتی اظهار کرد: این طرح در واقع در راستای تکمیل طرح «ساخت اجزای سیستم‌های گرماخورشیدی» است که به سفارش یکی از مراکز صنعتی انجام شده‌ است و خود به عنوان یک بسته دانش فنی است که قابلیت تجاری‌سازی دارد. این طرح با همکاری دکتر کفلو در پژوهشکده مواد پیشرفته و انرژی‌های نو به اجرا در آمده است.

دشتی‌زاد خاطرنشان کرد: شکل نمونه‌ها برای کاربرد هر چه مؤثرتر به ویژه برای رسیورهای گرماخورشیدی که انگیزه اصلی تعریف طرح را تشکیل می‌دهد، به صورت قرص انتخاب شده‌اند. جاذب‌های پایه زیرکونیوم-کبالت با استفاده از آسیاب سیاره‌ای پرانرژی ساخته می‌شود و به منظور بهینه‌سازی دمای فعال‌سازی و سینتیک جذب، عناصر نادر خاکی سریم و لانتانم به جاذب‌های زیرکونیوم-کبالت اضافه شده‌اند.

منبع :