کمترین مقادیر دمای آب دریای عمان مربوط به فصل زمستان است

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان وبلوچستان گفت: کمترین مقادیر دمای سطح آب منطقه عمان مربوط به ماه‌های فصل زمستان است که در ماه‌های دی، بهمن، و اسفند مقدار آن 20 درجه سلسیوس است

کمترین مقادیر دمای آب دریای عمان مربوط به فصل زمستان است

دکتر غلامرضا نوری در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، با بیان این مطلب افزود: یکی از بحث‌های اولیه و مهم اقیانوس شناسی،‌ تعیین پارامترهای فیزیکی آب دریا از قبیل دما،‌ شوری و چگالی است. بسیاری از شرایط آب شناسی دریا به تغییر درجه حرارت بستگی دارد.

نوری افزود: دما و شوری آب دریا کمیت‌های بایسته و از عوامل مهم محیطی تاثیرگذار بر الگو و پراکندگی موجودات دریا به شمار می‌رود.

وی به مشخصات آب دریای عمان اشاره کرد و اظهار داشت: میزان تغییرات و دامنه درجه حرارت دریای عمان،‌ علاوه بر عرض جغرافیایی تا حدود قابل ملاحظه‌ای متاثر از وزش بادهای موسمی مانسون است.

عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه افزود: تغییرات زمانی و مکانی پارامترهای فیزیکی با دریا نقش مهمی در فعالیت سیستم‌های جوی، اقلیمی، جریانات دریایی ایفا می‌کنند.

نوری گفت: سراسر منطقه دریای عمان، آب‌های سطحی از نقطه نظر اکسیژن درحد اشباع است و مقادیر دقیق آن متاثر از میزان درجه حرارت و شوری است.

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: اختلاف جزر و مد در قسمت شرقی دریای عمان به حدود 2 متر می‌رسد و هرچه به طرف تنگه هرمز پیش رویم این اختلاف بیشتر می‌شود و در تنگه هرمز به 3.5 متر می‌رسد.

نوری افزود: سواحل شمالی دریای مکران از تنگه هرمز تا بندر گواتر 50 درصد کناره‌های جنوبی ایران را تشکیل می‌دهد و مدار رأس السرطان از شمال آن عبور می‌کند، لذا دریای عمان یکی از دریاهای گرم آسیای جنوب غربی است.

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: طول دریای مکران از تنگه هرمز تا دکن حدود 610 کیلومتر و از عرض آب‌های خلیج فارس بیشتر است و در اطراف چابهار، 3398 متر است اما از شرق به سمت غرب، عمق آن به سرعت کم می‌شود تا جایی که در نزدیکی تنگه هرمز به 73 متر می‌رسد.

وی گفت: شهرهای مهم حاشیه این دریا در ایران چابهار، کنارک و جاسک و در کشور عمان مسقط پایتخت عمان و صحار هستند.

نوری تصریح کرد: مطالعات میدانی نشان داده که بیشترین نوسان در سواحل شمالی دریای مکران، فصل تابستان و از ماه‌های خرداد تا اواخر شهریور اتفاق می‌افتد که میزان بالا آمدن آب به طور متوسط نیم تا یک متر برآورد می‌شود و در شرایط استثنایی و طوفانی بودن دریا بعضا به 2 متر می‌رسد.

وی ادامه داد: علت این نوسان در فصل تابستان مربوط به وزش طوفان‌های موسمی از سمت جنوب و جنوب شرقی است که آب خلیج را به سمت سواحل و بویژه جنوب و جنوب غربی رانده و موجبات تخریب این سواحل را فراهم می سازند.

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان در پایان گفت: دریای مکران یا همان دریای عمان در جنوب شرقی ایران است که در حقیقت ادامه اقیانوس هند از شمال به سواحل ایران و از جنوب به دریای عربستان و کشور عمان محدود است.

منبع :