تلفیق روش‌های تستی (2)

برای این‌که بتوانیم تکنیک زمان‌های نقصانی را به‌خوبی اجرا کنیم و بازدهی این روش را افزایش دهیم نیاز است تا موازی با آن تکنیک «× و -» را نیز انجام دهیم.

تلفیق روش‌های تستی (2)

روش‌های تستی مکمل یکدیگرند

برای این‌که بتوانیم تکنیک زمان‌های نقصانی را به‌خوبی اجرا کنیم و بازدهی این روش را افزایش دهیم نیاز است تا موازی با آن تکنیک «× و -» را نیز انجام دهیم. این‌جاست که تکنیک «× و -» به کمک زمان‌های نقصانی می‌آید.

این دو تکنیک از شما می‌خواهند که بتوانید همه‌ی سؤالات را بررسی کنید و هیچ سؤالی را نخوانده رها نکنید؛ زیرا این گونه می‌توانید موفق‌تر باشید. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند که ابتدا تمام سؤالات آسان و مباحثی را که خوب یاد گرفته‌اید پاسخ دهید و کنار برخی سؤالات «×» بزنید که عبارت‌ند از:

سؤالاتی که چالشی هستند، مطالبی که سطحی خوانده‌اید، سؤالاتی که شک دارید یا نیاز به فکر بیش‌تر دارید تا به جواب درست برسید، مطالبی که ناقص یاد گرفته‌اید و سؤالاتی که نیاز به تجزیه و تحلیل دارید و ممکن است به علت عدم تسلط کافی، اشتباه پاسخ دهید.

هم‌چنین کنار سؤالاتی که مبحث آن را یاد نگرفته‌اید، درس‌هایی که نخوانده‌اید، سؤالاتی که بیش از حد سخت هستند یا آن‌قدر طولانی هستند که باید زمان بسیاری صرف آن کنید و رسیدن به جواب در زمان مقرر احتمال کمی دارد، «-» بگذارید.

با این کار می‌توانید سؤالات هر درس را در وقت تعیین‌شده پاسخ دهید و با توجه به تکنیک زمان‌های نقصانی به جای کمبود وقت، کمی هم وقت اضافه داشته باشید و با ذهنی آرام و خیالی راحت در 15 دقیقه‌ی آخر عمومی‌ها و حدوداً 30 دقیقه‌ی آخر اختصاصی‌ها به سؤالاتی که «×» زده‌اید فکر کنید و اگر به جواب رسیدید‌، پاسخ خود را با اطمینان کامل وارد پاسخ‌برگ کنید.

این گونه اشتباهات‌تان کاهش می‌یابد و ترازتان ناخودآگاه بالا می‌رود؛ دقیقاً مانند ترازو‌های دوکفه‌ی قدیمی. وقتی غلط‌های‌تان که در یک کفه است کاهش یافته، ترازتان که در کفه‌ی دیگر است بالا می‌رود؛ بی‌آن‌که کار سختی انجام داده باشید یا ساعت مطالعه‌ی خود را به طور چشمگیر افزایش داده باشید یا تمرینات بسیار زیادی حل کرده باشید و... . به مرور زمان باید سعی کنید که به این مهم هم دست یابید و با افزایش ساعت مطالعه و حل تمرین و بالا بردن کمیت، بر کیفیت کارتان بیفزایید و کمک کنید تا تأثیر روش‌های تستی بیش از پیش شود و تلفیق این موارد برای‌تان مثمر ثمر شود. شما فقط توانسته‌اید با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های ساده، بازدهی را افزایش دهید و با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم غلط‌هایتان را کاهش داده‌اید و هم ترازتان افزایش یافته و به‌تدریج به شناخت بهتری نسبت به خود می‌رسید و اشتباهات‌تان روز به روز کاهش می‌یابد. هم‌چنین باعث می‌شود بر سؤالات مسلط شوید و استرس و اضطراب شما کاهش یابد و در همان حین آزمون با این تکنیک‌ها شروع به ارزیابی آزمون و عملکرد خود کنید.

آزمون‌های کانون باعث می‌شود که به‌تدریج وارد فضای امتحان شوید و استرس نداشته باشید و حتی از شب امتحانی بودن فاصله بگیرید و شب‌های امتحان با خیالی آسوده، مطالب را مرور کرده و منتظر نتایج درخشان و پیشرفت و موفقیت خود باشید.

خرید کتاب