تلفیق روش‌های تستی (1)

ابتدا سعی می‌کنیم زمان هر درس را برای خودش سرمایه‌گذاری کنیم. تکنیک زمان‌های نقصانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید سؤالات را در زمان خودشان پاسخ دهید.

تلفیق روش‌های تستی (1)

روش‌های تستی مکمل یکدیگرند

ابتدا سعی می‌کنیم زمان هر درس را برای خودش سرمایه‌گذاری کنیم. تکنیک زمان‌های نقصانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید سؤالات را در زمان خودشان پاسخ دهید. باید در مرحله‌ی اول سؤالاتی را که ساده‌تر است و با صرف زمان کم‌تری به پاسخ می‌رسید، هدف قرار دهید تا بتوانید در وقت تعیین‌شده سؤالات را پاسخ دهید و بیهوده زمان خود را صرف سؤالات سخت و چالشی نکنید؛ زیرا ممکن است نتوانید همان سؤالات ساده را هم به‌درستی جواب دهید و درگیر شدن با سؤالات سخت شما را از امتیازات ساده‌‌تر دور کند و نمره‌ای را که به‌سادگی می‌توانسته‌اید کسب کنید از دست بدهید.

از این پس سعی کنید هر درس را در زمان خودش پاسخ دهید و حتی چند دقیقه از هر درس قرض بگیرید تا در پایان به سؤالات وقت‌گیر و درس‌هایی که ممکن است وقت کم بیاورید اختصاص دهید. مثلاً اگر برای ادبیات 20 دقیقه وقت دارید تمام تلاشتان را به کار گیرید تا بتوانید سؤالات را در 15 دقیقه پاسخ دهید تا کمی زمان هم ذخیره کنید. با این کار حدوداً 15 دقیقه برای عمومی‌ها و 30 دقیقه برای اختصاصی‌ها وقت اضافه می‌آورید که در مرحله‌ی دوم پس از این‌که یک بار همه‌ی سؤالات را بررسی کردید، به سؤالات وقت‌گیر اختصاص می‌دهید تا عملکردتان بهتر شود. ضمناً برای شروع حتماً به وقتی که برای هر درس در بالای دفترچه قید شده، توجه کنید؛ در غیر این صورت ممکن است تعدادی از سؤالات را پاسخ دهید و ناگهان متوجه شوید که زمان آن درس به پایان رسیده و مجبور شوید بقیه‌ی سؤالات آن درس را رها کنید که ممکن است سؤالات ساده‌ای را نخوانده از دست بدهید یا وقت درس‌های دیگر را به این سؤالات اختصاص دهید که باز هم موجب می‌شود تا برای برخی سؤالات، زمان کم بیاورید. هیچ درس و مبحث و سؤالی را فدای دیگری نکنید.

نیازی نیست به تمام سؤالات پاسخ دهید. ابتدا هوشمندانه برخورد کنید. در مرحله‌ی اول امتیازات مثبت را برای خود جمع کنید. دقیقاً مانند بسیاری از بازی‌هایی که انجام می‌دهید مسیر ساده‌تر را برای رسیدن به مرحله‌ی آخر و هدف نهایی که در این‌جا موفقیت و پیشرفت است، انتخاب می‌کنید. اکنون که ارزش تمام سؤالات یکسان است چه بهتر که در زمان کم‌تری تعداد سؤالات ساده و متوسط بیش‌تری را پاسخ دهید و سؤالات سخت و چالشی را در مرحله‌ی دوم حل کنید که خیالتان راحت‌تر است و انرژی اولیه را کسب کرده‌اید که همان نمره‌ی سؤالات ساده است. باز هم دقیقاً مانند بازی‌های کامپیوتری که هر چه پیش می‌روید کار سخت‌تر می‌شود ولی شما هم قوی‌تر شده‌اید و راحت‌تر می‌توانید از پس کار برآیید ولی اگر بخواهید از همان ابتدا مرحله‌ی سخت بازی را انتخاب کنید با مشکل روبه‌رو می‌شوید و نمی‌توانید آن طور که باید عمل کنید. اگر حتی یک سؤال هم سخت بود آن را تا انتها کنار بگذارید تا بازدهی کارتان بالا رود و در صورتی که وقت اضافه داشتید در پایان آزمون این سؤالات را هم تحلیل کرده و اگر به جواب درست رسیدید پاسخ را وارد پاسخ‌برگ کنید.

به میزانی که بتوانید تمام سؤالات یک درس را ببینید و هیچ سؤالی را نخوانده رها نکنید، می‌توانید موفق‌تر باشید؛ زیرا حداقل امتیاز سؤالات ساده را در توشه‌ی خود اندوخته‌اید.