آلرژی‌های کودکی نشانه خطر ابتلا به بیماری قلبی است

تحقیقات حاکی از آن است که حساسیت‌ها و آلرژی‌هایی که کودکان در دوران کودکی تجربه می‌کنند ممکن است علامتی از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در آینده باشد.

آلرژی‌های کودکی نشانه خطر ابتلا به بیماری قلبی استبه گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، کودکانی که مبتلا به آسم، تب یونجه (رینیک آلرژیک) یا اگزما هستند و یا از حساسیت‌های فصلی رنج می‌برند بیشتر امکان دارد که در سنین جوانی به بیماری‌های قلبی مبتلا شوند. تحقیقات نشان داده است که کودکانی که از چنین آلرژی‌هایی رنج می‌برند نسبت به کودکان دیگر بیشتر امکان دارد که فعالیت بدنی کمتری داشته باشند و در نتیجه اضافه وزن بیشتری داشته باشند و یا چاق باشند. 

علاوه بر این کودکان و نوجوانانی که مبتلا به آسم و یا تب یونجه هستند احتمال اینکه فشار خون و یا سطح کلسترل بالایی داشته باشند دو برابر است. فشار خون بالا و همینطور کلسترل بالا خود عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند.

مطالعات متعددی نشان داده است که بیماری‌های آلرژیک می‌تواند تاثیرات منفی بر جنبه‌های دیگر سلامتی کودکان داشته باشند. البته ممکن است با درمان آلرژی در همان کودکی بتوان خطر ابتلا به بیماری‌هی قلبی را در جوانی و بزرگسالی کاهش داد. با تغییر سبک زندگی کودک، پیروی از برنامه غذایی مناسب و ورزش و فعالیت بدنی مناسب همراه با مراجعه منظم و مکرر به یک متخصص می‌تواند راه حلی مناسب برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی در کودکان مبتلا به آلرژی باشد.

منبع :