فشارخون و استنشاق مواد تند، سوزش سر می‌آورد

با بو کردن مواد تندی مثل فلفل و فشارخون بالا سبب ایجاد سوزش در سطح سر شده که این مسئله با کاهش فشار برطرف می‌شود.

فشارخون و استنشاق مواد تند، سوزش سر می‌آوردایرج خسرونیا متخصص داخلی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به سوزش سر اظهار داشت: سوزش و گزگز سر می‌تواند عواملی مختلفی داشته باشد که ساده‌ترین حالت آن شانه زدن موها به وسیله برس زبر و ایجاد خراش بر روی سطح پوست سر است که در این حالت در روی سطح پوست احساس سوزش می‌شود.

وی بیان کرد: در زمانی که پوست سر بیش از حد خشک باشد، فرد احساس سوزش بر روی سر خود می‌کند که در این حالت این خشکی مربوط به اختلالات هورمونی یا مسئله ژنتیک می‌تواند باشد.

این متخصص داخلی با بیان این که سرماخوردگی می‌‌تواند سبب سوزش در سر شود، افزود: در اثر بیماری سرماخوردگی که سلول‌های ایمنی بدن به مقابله ویروس و عفونت‌ها می‌پردازند، در اثر این زد و خورد سلولی بر روی سطح سوزش حس می‌شود که این امر با خوردن آنتی‌بیوتیک و قرص‌های ضد حساسیت در مدت کوتاهی برطرف می‌شود.

وی ابراز داشت: در زمانی که بی‌خوابی به انسان در اثر عوامل مختلف دست می‌یابد در سطح سر احساس سوزش و سنگینی دست می‌دهد و  حتی در زمانی که چشمان افراد ضعیف بوده و از عینک در موقع مطالعه و تماشای تلویزیون استفاده نکند، سبب بروز سوزش‌هایی گذرا خواهد شد.

خسرونیا ادامه داد: استرس، اضطراب بر روی سیستم دفاعی و عصبی تأثیر گذاشته و این مسئله سبب ایجاد فعالیت و جنب و جوش سلول‌های مغزی می‌شود و این مسئله در افرادی که میگرن  دارند و از قرص‌های آرام بخش استفاده می‌کنند، مقدار سوزش در سر بیشتر می‌شود.

وی در پایان گفت: فشارخون بالا در افراد، استنشاق مواد تند مانند فلفل، سبب ایجاد سوزش در سر می‌شود که این سوزش در حالت حاد می‌تواند یک حمله عصبی باشد.

منبع :