نمایش دستاوردهای علوم و تحقیقات در نمایشگاه پژوهش و فناوری

همزمان با آغاز به کار نمایشگاه پژوهش و فناوری کشور، غرفه واحد علوم و تحقیقات با رونمایی از به‌روزترین و کاربردی‌ترین دستاوردهای علمی و پژوهشی محققان این دانشگاه برپا شد.

نمایش دستاوردهای علوم و تحقیقات در نمایشگاه پژوهش و فناوری

همزمان با آغاز به کار نمایشگاه پژوهش و فناوری کشور به مناسبت هفته پژوهش در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران، غرفه واحد علوم و تحقیقات با رونمایی از به‌روزترین و کاربردی‌ترین دستاوردهای علمی و پژوهشی محققان این دانشگاه برپا شد.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل ایرنا از واحد علوم و تحقیقات، در غرفه این واحد دانشگاهی جدیدترین دستاوردهای علمی پژوهشی واحد علوم و تحقیقات نظیرهواپیمای بدون سرنشین طرلان، خودروی Pioneer، ربات دستیار پزشک با ادغام ربات چند ضلعی و بازوهای مکاترونیکی، دستگاه محاسبه گر احتمال ابتلا به بیماری دیابت، سیستم کنترل گاز SO2 و تولید ماده صنعتی Na2So3، دستگاه برس پلاسمایی، دستگاه لرزه سنج اقیانوس OBS، سیستم مکانیزه در بازکن بوسیله صفحه کلید، دستگاه کمک آموزشی نگهدارنده سلاح های ورزشی تیراندازی، پکیج تصفیه فاضلاب در معرض دید عموم قرار گرفت.

لازم به ذکر است از دیگر دستاوردهایی که در این دوره از نمایشگاه هفته پژوهش معرفی شد، می توان به طراحی نمایش گراف سیگنال ECG روی موبایل با سیستم عامل اندروید به صورت زمان حقیقی، طراحی کنترل هر دستگاه الکتریکی به وسیله SMS و گرفتن فیدبک از سنسورهای دستگاه از راه دور و طراحی نمایش گراف سیگنال PPG روی موبایل با سیستم عامل اندروید به صورت زمان حقیقی ، اورژانس همراه، ضربان قلب بیمار روی موبایل پزشک معالج، ضربان شمار قلب و ارسال آن به تلفن همراه پزشک اشاره کرد.

هواپیمای بدون سرنشین طرلان باهدف اجرای ماموریت تعریف شده در خصوص پرواز و فیلمبرداری از سطح زمین و ثبت و ارسال اطلاعات بصورت زنده به ایستگاه زمینی طراحی و ساخته شده است. همچنین از دستگاه برس پلاسمایی می توان برای استرلیزه کردن موادغذایی، استرلیزه کردن وسایل پزشکی، استرلیزه کردن سطوح حساس به دما، ترمیم زخم وجلوگیری از ایجادعفونت درزخم های بیمارستانی استفاده کرد.

بر اساس این گزارش دستگاه OBSدستگاهی است که در داخل اعماق دریاها و اقیانوس ها قرارمیگیرد و لرزش ها وجابجایی صفحات زیر اقیانوس را به دقت اندازه گیری میکند . ضربان شمار قلب وارسال آن به تلفن همراه پزشک که با قرار دادن انگشت روی سنسور تعبیه شده در این سیستم می توان تعداد ضربان قلب را مشاهده نمود و در صورت غیر طبیعی بودن بصورت پیامک به پزشک مربوطه اطلاع رسانی می شود.

دستگاه کمک آموزشی نگهدارنده سلاح های ورزشی تیراندازی برای کمک به آموزش های علمی وعملی تکنیک های تیراندازی ورزشی، جلوگیری از بروز آسیب دیدگی درحین آموزش در سنین نونهالی و نوجوانی،پایین آوردن سن شروع به ورزش تیراندازی – قابل استفاده برای سالمندان ، از بین بردن موانع سنی و جسمانی برای ورود افراد به رشته ورزشی تیراندازی، کمک به امر استعداد یابی در ورزش تیراندازی، قابل استفاده در دوره های آموزشی ارگانهای نظامی و انتظامی ، قابل استفاده برای بیماران خاص(ام اس،کم توانان ذهنی و...) وجانبازان ومعلولین، توسعه و ایجاد جذابیت ورزش تیراندازی در بخش همگانی برای اولین بار در جهان طراحی و ساخته شده است.

همچنین در ارتباط با 'سیستم مکانیزه در بازکن بوسیله صفحه کلید' می توان گفت؛ با توجه به اهمیت و ضرورت سیستم های امنیتی و حفاظتی چنین دستگاهی طراحی و به مرحله ساخت رسید.

کاربرد سیستم کنترل گاز2 SOوتولید ماده صنعتی 3Na2Soشامل جلوگیری از ورود آلاینده گوگرد دی اکسید و سایر آلاینده ها (کربن مونو اکسید، نیتروژن اکسید و ...) به محیط زیست، تولید ملی ماده صنعتی سدیم سولفیت و جلوگیری از واردات و فراهم آوردن زمینه ای جهت صادرات سدیم سولفات است.

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی کشور امروز و همزمان با دومین روز از هفته پژوهش با ارائه 5 هزار دستاورد فناورانه آغاز به کار می کند و تا 26 آذرماه ادامه دارد.

منبع :

مهلا کاشانی