نوید قزل‌بیگلو : از سیاه‌چادر تا مکانیک علم و صنعت (کار و درس)

داستان نوید قزل‌بیگلو را که از سیاه‌چادر توانسته است به مکانیک علم و صنعت برسد را در زیر بخوانید او هم کار می‌کرده و هم درس می‌خوانده...

نوید قزل‌بیگلو : از سیاه‌چادر تا مکانیک علم و صنعت (کار و درس)

 در جشن‌های نخبگان هنرستان و مراسم اهدای کتاب به دانشجویان دانشگاه‌های برتر، بخش ویژه‌ای به دانش‌آموزانی اختصاص دارد که همزمان با تحصیل کار کرده‌اند.

  نوید قزل بیگلو یکی از این دانش‌آموزان سخت‌کوش بوده که با کسب رتبه‌ی 600 منطقه 1 مشغول به تحصیل در رشته‌ی مکانیک دانشگاه علم و صنعت است. او در ابتدا به اهدای 30 مدرسه‌ی کانکسی به استان کهگیلویه و بویر احمد توسط بنیاد اشاره می‌کند و بیان می‌کند که او نیز عشایر بوده و تجربه‌ای از زندگی عشایری و سپس مدارس کانکسی را دارد. صحبت‌های او را در زیر بخوانید:

من ترک قشقایی هستم و در یکی از روستاهای نزدیک کازرون زندگی می کنیم؛ تا 6 سالگی در سیاه‌چادر زندگی کرده‌ام و عشایر بودیم و گوسفند و بز داشتیم و تا اول ابتدایی کارمان چوپانی بود، اول ابتدایی در مدارس عشایری چادر سفید درس خواندم و اواخر نهایتا در کانکس ها رفتیم. یک مدرسه‌ی تیزهوشان عشایری کل کشور در شیراز وجود دارد به نام "مرکز استعداد های درخشان عشایری آیت الله جهانگیر خان قشقائی فارس" پنجم که بودم آزمون دادم و قبول شدم و دوره‌ی راهنمایی را در آن‌جا درس خواندم. من که خیلی کوچک بودم و به زور فارسی صحبت می‌کردم به شهر رفتم (شیراز) و تا سوم راهنمایی آن‌جا بودم، در دوران دبیرستان هم در مدرسه‌ی عشایری"یادگار ولایت" که مخصوص عشایر و روستا است درس خواندم.

پدرم 75 سال دارد و نمی تواند کار کند و خرج ما را بدهد هم پدر و هم مادرم سواد ندارند 9 ماه تحصیلی خوابگاه بودیم و طی سال فقط دو بار به منزل می‌رفتم یکی آخر پاییز و دیگری عید و تمام تابستان و وقتی هم که مرخصی بودیم و یا عیدها که منزل می‌رفتم کار می‌کردم. به این صورت که صبح‌ها مسیری حدود 1.5 کیلومتر را چوپانی می‌کردم و بالای کوه می‌رفتم و برمی‌گشتم و عصر ها هم کارگری زراعت می کردم.

تابستان‌ها و مرخصی‌ها کار می‌کردم. در واقع مرخصی‌ها اصلا درس نمی‌خواندیم.چون مدرسه‌ی تیزهوشان و عشایری بود دکتر رضوی‌‌پور مسئول نمایندگی فارس به مدرسه ما توجه داشت و برای مدرسه‌ی ما سهمیه جدا برای بورسیه در نظر می‌گرفت من وقتی سوم راهنمایی بودم بورسیه شدم البته بخاطر مشکلات زیاد سال اول دبیرستان نتوانستم شرکت کنم و سال دوم و سوم هم بورسیه بودم و سال سوم بورسیه‌ی نوع دوم هم بودم و کمک هزینه دریافت می‌کردم. کلا کار ما همین بود صبح‌ها چوپانی و عصرها هم کارگری می‌کردم.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

نوید قزل‌بیگلو: از سیاه‌چادر تا مکانیک علم و صنعت (کار و درس)