من، تو و سیب گازخورده

طراحی‌های من و مهندسی‌های تو، فکرها و اجراهای ما به‌زودی کیفیت برتر را ارائه خواهد کرد.

من، تو و سیب گازخورده

«از زمانی که استیو (جابز) به اپل برگشت و با جاناتان آیو مشغول بازطراحیِ کل پروسه‌ی تولید شد، تیم طراحی صنعتی و تیم مهندسی با اتحاد بیش‌تری به کار خود ادامه می‌دهند. آن‌ها مشکلات را در برابر خود می‌گذارند و با هم به تفکر در مورد حل آن‌ها می‌پردازند.»  فیلیپ شیلر، معاون ارشد بخش بازاریابی جهانی اپل، در حال مصاحبه در مورد نسل جدید لپ‌تاپ‌های تولیدشده توسط این شرکت است.

حواسم به تو پرت می‌شود و از فضای مصاحبه بیرون می‌آیم. من و تو با هم همکار هستیم و از زمانی که هر دو با هم کنار برنامه‌ی راهبردی قرار گرفتیم با وحدت بیش‌تری به کارمان ادامه می‌دهیم. اتفاقاً کار من شبیه طراحی است. من مشاور هستم و طراح برنامه‌ی مطالعه‌ی تو. روش‌های مطالعه و بازیابی را طراحی و بازطراحی می‌کنم. گاهی هم موارد طراحی‌شده‌ی خاصی مثل برنامه‌ی راهبردی را برایت تشریح می‌کنم و تو از زیر و بم آن مطلع می‌شوی.

اتفاقاً کار تو شبیه مهندسی پروسه است. تو در بخش اجرایی هستی. در قالب برنامه‌ی طراحی‌شده حرکت می‌کنی و کاملاً به آن پایبندی. ما با هم همکار هستیم و رو به جلو حرکت می‌کنیم. اتفاقاً من و تو هم چالش‌های این پروسه‌ی طولانی را مقابلمان می‌گذاریم و با هم برای حل آن تلاش می‌کنیم. ما همیشه از حمایت حامیان بزرگ یعنی اولیا استفاده می‌کنیم و نقش آن‌ها را در پیشبرد برنامه‌ها فراموش نمی‌کنیم. همان طور که نقش آن‌ها را در برطرف کردن چالش‌ها، بهتر کردن طراحی‌ها و  بهتر اجرا شدن طراحی‌ها کم‌نظیر می‌دانیم. ما با هم فکر می‌کنیم. با هم تصمیم می‌گیریم و با هم اجرا می‌کنیم.

فیلیپ شیلر ادامه می‌دهد: «حالا فرهنگ همکاری طوری در اپل نهادینه و در بخش‌های مختلف گسترده شده است که انگار هر سال به شکلی قوی‌تر ظاهر می‌شود. درواقع ریشه‌ی یک نوع رفتار کاشته‌ شده و درخت آن در حال سبزتر شدن است. حالا اپل محصولات خوبی به بازار می‌فرستد، بدون این‌که مهم باشد ایده‌ی اولیه‌ی تولید آن از چه بخشی سرچشمه گرفته است.»

در دنیای همکاری من و تو هم همه چیز رو به پیشرفت است. حالا ما پروژه‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذاریم و از تجربه‌ی هر کدام از آن‌ها برای بهتر شدنمان استفاده می‌کنیم. ما از هم یاد می‌گیریم، چالش‌ها را با هم می‌شناسیم و در موردشان با هم فکر می‌کنیم. قدر اشتباهاتمان را می‌دانیم و برای برطرف کردن آن‌ها از همیشه مشتاق‌تر هستیم.

طراحی‌های من و مهندسی‌های تو، فکرها و اجراهای ما به‌زودی کیفیت برتر را ارائه خواهد کرد. ما موفق خواهیم شد، بدون این‌که مهم باشد که ایده‌ی اولیه‌ی این پیروزی بزرگ از کدام بخش سرچشمه گرفته است.