رونمایی از راهنمای ملی مصرف خون

دبیر سومین کنگره بین‌المللی طب انتقال خون از رونمایی راهنمای ملی مصرف خون در کشور خبر داد.

رونمایی از راهنمای ملی مصرف خونبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مهسا مقصودلو در نشست خبری سومین کنگره بین‌المللی طب انتقال خون اظهار داشت: این کنگره 24 تا 26 آذرماه سال جاری با 16 امتیاز بازآموزی برای گروه‌های مختلف پزشکی، علوم پایه و داروسازی برگزار شده و 16 پنل تخصصی برای این کنگره در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بخش‌هایی همچون انتقال خون در عمل جراحی، انتقال خون در اطفال و حین زایمان از جمله موضوعاتی است که در پنل‌های تخصصی مورد بررسی و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

دبیر سومین کنگره بین‌المللی طب انتقال خون در حاشیه برگزاری کنگره نیز چندین کارگاه تخصصی همچون کارگاه صنعت پلاسما و جذب اهدا کنندگان برگزار می‌شود.

مقصودلو با بیان اینکه 150 مقاله به دبیرخانه سومین کنگره انتقال خون  ارسال شده است گفت: 110 خلاصه مقاله در این میان پذیرفته شد.  در واقع با استقبال خوبی در زمینه ارسال آثار مواجه بودیم. همچنین 600 نفر برای شرکت در این کنگره ثبت نام کردند که در این جهت اطلاع رسانی‌ها به خوبی در این زمینه انجام شده است.

وی از رونمایی گایدلاین انتقال خون یا راهنمای ملی مصرف خون در اختتامیه این کنگره با همکاری سازمان نظام پزشکی خبر داد و اعلام کرد: راهنمای ملی مصرف خون در قالب یک کتاب در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گیرد تا علاوه بر نظارت از مصرف بی‌رویه خون در کشور جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: طبق تحقیقات سال 2013 در جهان بعد از مصرف آنتی بیوتیک تزریق خون در تمام دنیا دومین درمان بیش از حد اندازه بوده است که امیدواریم با تدوین راهنمای ملی مصرف خون قدمی موثر در این زمینه برداریم.

دبیر سومین کنگره بین‌المللی طب انتقال خون گفت: این راهنما از سال گذشته با همکاری انجمن تخصصی و نظام پزشکی تدوین آن آغاز و امسال در اختتامیه سومین کنگره طب انتقال خون رونمایی می‌شود.

وی تدوین گایدلاین را اولین قدم مصرف صحیح خون دانست و گفت مراکز درمانی ملزم بر استفاده از این راهنمای ملی خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: راهنمای ملی مصرف خون شامل 6 بخش در حوزه کودکان، زنان، بیهوشی، آزمایش قبل از اهدا، آی سی یو و آنکولوژی است.

منبع :