رونمایی از اولین شبیه‌سازی توفان‌های درون ستاره‌ای

دانشمندان با استفاده از نرم‌افزارهای رایانه‌ای برای اولین بار موفق به شبیه‌سازی جریان‌های توفانی درون‌ستاره‌ای شدند.

رونمایی از اولین شبیه‌سازی توفان‌های درون ستاره‌ای

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، محققان دانشگاه تگزاس به کمک شبیه‌سازی رایانه‌ای دریافتند که جریان‌های پرتلاطم پلاسما در قلب ستاره‌ها عامل اصلی تولید حرارت مورد نیاز جهت فعال ماندن ستاره‌ها است.

استفاده از مدل‌های رایانه‌ای همچنین به دانشمندان در شناخت رابطه بین چرخش ستاره، سن و میدان مغناطیسی در زیر پوسته به ظاهر آرام آن کمک خواهد کرد.

در این شبیه‌سازی محققان از نمونه ستاره‌ای با جرم خورشید اما با چرخش پنج برابر بیشتر از آن استفاده کردند.

آنها شبیه‌سازی جریان‌های عمقی ستاره‌ها را به کمک الگوریتم‌های محاسباتی در ابررایانه شهر تگزاس انجام دادند.

دانشمندان معتقدند که ستاره‌هایی مانند خورشید منظومه شمسی ما در زیر پوسته به ظاهر آرام خود جریان‌های عظیم و پرتلاطم پلاسمایی دارند که در علم ستاره‌شناسی به آنها جریان‌های قلبی ستاره می‌گویند.

پژوهشگران با بررسی جریان‌های عمقی ستاره‌ها دریافتند که هر چه عمر ستاره کمتر باشد سرعت چرخش آن بیشتر است و نقش اصلی جریان‌های عمقی ستاره‌ها تبدیل انرژی ناشی از اصطکاک به انرژی مغناطیسی است.

ستاره‌شناسان معتقدند که به کمک شبیه‌سازی جریان‌های عمقی ستاره‌ها می‌توان علاوه بر تخمین سن ستاره‌ها، احتمال وجود حیات فرازمینی را با مقایسه ستاره‌ها با خورشید محاسبه کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب