شایع‌ترین سردرد چشمی ناشی از عیوب انکساری است

شایع‌ترین سردرد ناشی از بیماری‌های چشم به دلیل اختلالات عیوب انکساری است.

شایع‌ترین سردرد چشمی ناشی از عیوب انکساری است


 به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود ناصری‌پور دبیر علمی کنگره سالیانه چشم پزشکی در نشست خبری بیت و پنجمین کنگره در خصوص شایعه‌ترین سردرد چشمی بیان کرد: شایعه‌ترین سردرد چشمی ناشی از عیوب انکساری است به طور مثال افرادی که باید از عینک استفاده کنند، سعی می‌کنند با افزایش عمق چشم و جمع کردن آن بهتر ببینند.

وی با اشاره به اینکه برخلاف باورها کمتر از 10 درصد از بیماری‌های چشمی سردرد می‌آورند، افزود: سردردهای سنین بالای چهل سال می‌توانند ناشی از افزایش فشار چشم به خصوص در افرادی که سابقه فشار چشم یا گلوکوم دارند، باشد.همچنین افرادی که بیماری‌های سطحی چشمی مانند خشکی چشم، احساس جسم خارجی در چشم دارند، می‌توانند به سردرد مبتلا شوند سردردهای ناشی از بیماری‌های چشم محل مشخصی نداشته و به صورت گنگ و مبهم بروز می‌کند.

ناصری‌پور در خصوص وضعیت تومورهای چشمی در ایران عنوان کرد: شایعه‌ترین تومورهای چشمی تومورهای ثانویه هستند، به این معنا که از  تومورهای سایر اعضای بدن نشات می‌گیرد سرطان سینه در خانم‌ها و سرطان ریه در آقایان ممکن است، به تومور چشمی ختم شود. شایع‌ترین تومور اولیه در بزرگسالان ملانوم است که در نژادهای سفید 6 یا 7 مورد در یک میلیون نفر دیده می‌شود.

وی اضافه کرد: شایع‌ترین تومور اطفال رتینوبلاستوم است که یک مورد در 18 تا 20 تولد زنده  مشاهده می‌شود.

دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره سالانه چشم پزشکی با بیان اینکه تقریبا تمام درمان‌ها را برای درمان تومورهای داخل چشمی می‌توان در ایران انجام دهیم، عنوان کرد: متوسط سن تشخیص رتینوبلاستوم 18 ماهگی است. ایجاد مردمک سفید رنگ و در بدن و چشم کودک در تاریکی از جمله علامت‌های این بیماری به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعه آخرین مطالعات  که حدود 10 سال پیش انجام شده  میزان بقای 5 ساله در ایران از 60 درصد به 83 درصد رسیده است در حال حاضر نیز این میزان حدود 90 درصد و مطابق با آمار سایر کشورهای پیشرفته است به طور کلی می‌توان گفت برای درمان بیماریهای چشمی نیاز به اعزام خارج از کشور نداریم.

منبع :