خوانش امواج مغزی با استفاده از الگوی فعالیت نورون‌ها

دانشمندان برای اولین بار موفق به دریافت و ذخیره سیگنال‌های مغزی مگس میوه شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، دانشمندان با استفاده از تکنولوژی مواد فلورسنت یا بازتابنده نور موفق به کشف ارتباط بین سلول‌های مغزی مگس میوه شدند.

به کمک فناوری نشانه‌گذاری فلورسنت می‌توان از جریان عصبی موجود در مغز مگس در طول 10 دقیقه تا یک ساعت آگاه شد.

دکتر مارکو گالیو، متخصص نوروبیولوژی از دانشگاه ایلینوی ایالات متحده در مورد این دستاورد علمی اظهار کرد: در مطالعات ما مشخص شد که می‌توان الگوهای فعالیت بین نورون‌ها در مغز را شناسایی کرد. در واقع با کشف الگوهای فعالیت نورون‌ها می‌توان فعالیت مغزی را در زیر میکروسکوپ به صورت تصویری رنگی مشاهده کرد.

وی در ادامه افزود: هر نورون مغزی با ارسال اطلاعات به نورون همسایه از طریق اتصال معروف به سیناپس، مقداری ماده شیمیایی را نیز منتقل می‌کند و با ارسال پیام عصبی بین نورون‌ها می‌توان به کمک آشکارسازهای فلورسنت فعالیت آنها را رصد کرد.

محققان با افزودن مواد فلورسنتی با رنگ‌های مختلف در قسمت‌های مختلف مغز، واکنش مگس به تغییرات محیط، رایحه و دما را بررسی کردند.

آنها امیدوارند تا با این مطالعه از نحوه عملکرد مغز در یادگیری و خاطرات انسان‌ آگاهی بیشتری داشته باشند تا در مواقع بحران با دانش کامل‌تری مغز آسیب‌دیده را درمان کنند.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب