ساخت نازکترین صفحه جهان با همکاری محقق ایرانی

محققان با همکاری دکتر کیوان دوامی، با استفاده از صفحات موجدار اکسید آلومینیوم، نازکترین صفحه جهان را با ضخامت یک هزارم یک کاغذ تولید کرده‌اند

ساخت نازکترین صفحه جهان با همکاری محقق ایرانی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، مواد نازک مشابه اگر روی یک چارچوب کشیده نشده یا با ماده‌ای دیگر پشتیبانی نشوند، به سرعت جمع شده و بدشکل می‌شوند. حتی گرافن که نازکتر از این صفحه است نیز جمع می‌شود.

باقیماندن در حالت اولیه بدون نیز به پشتیبانی اضافی به این ماده و دیگر مواد طراحی شده به این شکل اجازه خواهد داد تا در صنایع هوانوردی و دیگر کاربردهای ساختاری که وزن کم در اولویت قرار دارد، مورد استفاده قرار بگیرند.

در این فناوری از شیار بجای قاب برای سفت و مستقل نگهداشتن ماده استفاده شده است. صفحات محققان بین 25 تا 100 نانومتر ضخامت داشته و از اکسیدآلومینیوم ساخته شده است.

شیار صفحات به آن‌ها سختی فزاینده‌ای ارائه می‌کند. سایر غشاها با خم کردن از یک سو، تا می‌شوند اما صفحات لانه زنبوری به شکل سخت باقی می‌مانند. این امر باعث جلوگیری از لوله شدن آن می‌شود.

این یافته‌ها در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب