ساخت نازکترین صفحه جهان با همکاری محقق ایرانی

محققان با همکاری دکتر کیوان دوامی، با استفاده از صفحات موجدار اکسید آلومینیوم، نازکترین صفحه جهان را با ضخامت یک هزارم یک کاغذ تولید کرده‌اند

به گزارش سرویس علمی ایسنا، مواد نازک مشابه اگر روی یک چارچوب کشیده نشده یا با ماده‌ای دیگر پشتیبانی نشوند، به سرعت جمع شده و بدشکل می‌شوند. حتی گرافن که نازکتر از این صفحه است نیز جمع می‌شود.

باقیماندن در حالت اولیه بدون نیز به پشتیبانی اضافی به این ماده و دیگر مواد طراحی شده به این شکل اجازه خواهد داد تا در صنایع هوانوردی و دیگر کاربردهای ساختاری که وزن کم در اولویت قرار دارد، مورد استفاده قرار بگیرند.

در این فناوری از شیار بجای قاب برای سفت و مستقل نگهداشتن ماده استفاده شده است. صفحات محققان بین 25 تا 100 نانومتر ضخامت داشته و از اکسیدآلومینیوم ساخته شده است.

شیار صفحات به آن‌ها سختی فزاینده‌ای ارائه می‌کند. سایر غشاها با خم کردن از یک سو، تا می‌شوند اما صفحات لانه زنبوری به شکل سخت باقی می‌مانند. این امر باعث جلوگیری از لوله شدن آن می‌شود.

این یافته‌ها در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب