کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 17 آذر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 17 آذر 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.

چرا وقتی روش مطالعه‌ی خود را می‌شناسیم موفق‌تر عمل می‌کنیم؟

پاسخ 1- وقتی شما روش‌های موفق خود را می‌شناسید می‌توانید آن‌ها را تکرار کنید و در ادامه حتی روش مطالعه‌تان را بهبود بخشید. ضمن این‌که می‌توانید روش مطالعه‌ی موفق را به سایر درس‌ها تعمیم دهید. اگر روش مطالعه‌ی موفقی در درس زبان انگلیسی دارید می‌توانید این روش را برای درس عربی هم به کار بگیرید.

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 2- وقتی روش خـود را می‌شناسـم یعنی بـا ایـن روش زودتـر یاد می‌گیـرم و بـه نتیجـه می‌رسم؛ پس آن زمان و انرژی‌ای را که صرف آزمون و خطای روش‌های دیـگر می‌کنم و ممکن است باعث خستگی و ناامیدی شود صرف بهره‌برداری از روش صحیح خود می‌کنم و چه پارادوکس عجیبی است، آن‌گاه آن گونه که هستم خود را شناختم تغییر آغاز شد.

مجید شفیعی

پاسخ 3- وقتی تشخیص می‌دهید که روش مطالعه‌تان موفق است و کارایی دارد، از عملکردتان راضی هستید و این رضایت به شما آرامش می‌دهد و حاشیه‌ی امنی ایجاد می‌کند که راه را اشتباه نمی‌روید. با شناخت روش‌های رسیدن به موفقیت، هوشتان را مدیریت می‌کنید و توانایی‌های تحلیلی، خلاق و عملی آن را در مطالعه‌ی درس‌ها به کار می‌گیرید و مناسب‌ترین روش‌ها را برای کسب بهترین نتیجه‌ها انتخاب می‌کنید.

سارا شفافی

پاسخ 4- چرا وقتی مربی فوتبال استراتژی خود را آموزش می‌دهد تیمش به گل می‌رسد؟ چون اگر ذهن، آماده‌ی حرکت بر روی مسیری از پیش شناخته‌شده باشد قطعاً نتایج بهتری هم خواهد گرفت. حتی اگر این روش‌ها کامل هم نباشند به وسیله‌ی ارزیابی عملکرد که همان معجزه‌ی شناخت است بهبود می‌یابند. شناخت یعنی تفکیک و طبقه‌بندی دانش، روش‌ها و مهارت‌ها.

سیدبهادر جبلی

پاسخ 5- اگر برای رفتن به سفر مسیر را خوب بشناسید قطعاً می‌توانید بیش‌تر لذت ببرید و احتمال وقوع حادثه کم‌تر خواهد بود؛ زیرا با مسیر آشنایی نسبی یا کامل دارید. اگر در هر درس روش مطالعه‌ی آن را بشناسید می‌توانید مطالعه‌ی اثربخش‌تری داشته باشید و به دلیل نتایج خوبی که می‌گیرید انگیزه‌ی شما نیز بالاتر خواهد رفت. پس تلاش کنید که روش مطالعه‌ی هر درس را بیابید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 6- شناخت روش‌های شخصی مطالعه، عامل موفقیت است؛ چون در این شرایط ایستگاه اول و آخر در جاده‌ی کیفیت مطالعه را به‌خوبی شناسایی کردید و این به معنی پیمودن مسیر درست و مستقیم در بین این دو ایستگاه است. وقتی ساعت مطالعه‌ی مورد نیاز برای ادراک صحیح هر درس، میزان حل تمرین مورد نیاز برای تثبیت برتر، میزان حل تست مورد نیاز برای رسیدن به تسلط کارآمد، نوع ارزیابی شخصی اصولی برای عمیق کردن یادگیری و درنهایت نوع جمع‌بندی مطالعاتی مطلوب در شرایط شخصی، کشف شود، شما چرخه‌ی کیفیت مطالعه را با عبور از تمامِ مراحل تأثیرگذار آن با موفقیت طی کرده‌اید. شناخت روش‌های مطالعه ایجادکننده‌ی نوعی خودترمیمی در هر یک از اصول فوق نیز هست. این‌ها تعاریف ساده‌ای برای موفقیت هستند که از شناخت روش‌های شخصی می‌گذرند و ضرورت رسیدن به این شناخت را بیش از پیش ایجاب می‌کنند.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 7- شناخت روش مطالعه به معنی پیدا کردن راهی است که با شرایطی که داری، بهترین نتیجه را از آن خواهی گرفت. با این احساس موفقیت از درس خواندن لذت بیش‌تری می‌بری و با کشف و به‌کارگیری فواید این موفقیت در سایر درس‌ها و موارد، یادگیری بهتری خواهی داشت.

حسن ایزدی