دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای ساخته شد

برای نخستین بار نمونه ایرانی دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجه ای توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد

دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای ساخته شد

به گزارش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 'فرزاد توحیدخواه' مجری پروژه 'طراحی، ساخت و کارآزمایی کاربری بالینی نمونه آزمایشگاهی دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر' که در معاونت علمی ریاست جمهوری در حال انجام است، درباره این پروژه اظهار کرد: این دستگاه با تولید جریان ضعیف و عبور این جریان از جمجمه، تحریک الکتریکی مغز را انجام می دهد که جریان تولیدی در کلینیک ها 2 و در پروژه های تحقیقاتی4.5 میلی آمپر است.

وی در ادامه با بیان این که ساخت این دستگاه به پایان رسیده و در مرحله تست نهایی است، گفت: استفاده از این روش غیر تهاجمی و از نظر هزینه ارزان تر از روش های دیگری است که استفاده از آن در درمان بیماری هایی همچون افسردگی کاربرد داشته است.

وی اظهار کرد: همچنین استفاده از آن اثرات مثبتی روی حافظه می گذارد و در حال حاضر محققان برای کاربرد درمانی آن در رابطه با پارکینسون در حال تحقیق هستند.

توحیدخواه گفت: این دستگاه در دو نمونه تحقیقاتی و نمونه ساده تر برای کلینیک ها ساخته شد، نمونه تحقیقاتی خارجی و مشابه این دستگاه 60 میلیون تومان به فروش می رسد، اما نمونه ساخته شده توسط محققان ایرانی با مبلغی به مراتب کمتر و بین 10 تا 20 میلیون تومان عرضه می شود، تولید 10 نمونه تحقیقاتی این دستگاه ماه آینده به پایان می رسد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: نمونه کلینیکی دستگاه خارجی نیز 12 میلیون تومان قیمت دارد که دستگاه مشابه ایرانی با همان کیفیت بعد از تجاری سازی و تولید انبوه نصف این مبلغ عرضه می شود. طراحی این دستگاه ها کاملا توسط پژوهشگران و مهندسان ایرانی انجام شده که قدمی برای ایجاد خودباوری در بین جوانان کشور است، هر چند نمونه کوچکی از نمایش پتانسیل علمی بین جوانان است.

وی اظهار کرد: ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از این پروژه ساخت دستگاه را تسهیل کردند و اقدامی مناسب در توسعه و بومی سازی دانش فنی این رشته را انجام می دهند.

منبع :