کودکان کار مناطق 12 و 18 مدرسه‌دار می‌شوند

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران از تاسیس دو مدرسه جدید در مناطق 12 و 18 شهر تهران برای افزایش پوشش تحصیلی کودکان کار و خیابان در سال آینده خبر داد.

کودکان کار مناطق 12 و 18 مدرسه‌دار می‌شوند

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران از تاسیس دو مدرسه جدید در مناطق 12 و 18 شهر تهران برای افزایش پوشش تحصیلی کودکان کار و خیابان در سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار سایت کانون فرهنگی آموزش به‌نقل از ایسنا، اسفندیار چهاربند در نشست خبری‌ با اصحاب رسانه با اشاره به موضوع تحصیل کودکان کار و خیابان اظهار کرد: اگر به کودکان کار توجه نکنیم در آینده باید هزینه‌های بسیاری بپردازیم.

وی ادامه داد: کودکان کار و خیابان به مثابه کالا توسط باندها خرید و فروش می‌شوند و نوعی بهره کشی ظالمانه از آنها صورت می‌گیرد که باید چاره‌ای جدی برای آن اندیشید.

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه دستگاه‌های ذیربط از جمله شهرداری،‌ بهزیستی و سازمان‌های مردم نهاد نشست‌های خوبی درباره ساماندهی وضعیت کودکان کار و خیابان داشته‌اند، اظهار کرد: برنامه ریزی‌های خوبی در این جلسات انجام شده است و در حال حاضر دو مدرسه در منطقه 12 تهران ویژه تعلیم و تربیت کودکان کار و خیابان اختصاص پیدا کرده است و برنامه ما برای توسعه تحصیل آنها ادامه دارد.

چهاربند در ادامه از راه اندازی دو مدرسه ویژه کودکان کار و خیابان در مناطق 12 و 18 شهر تهران در سال آینده خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم از تامین کتاب گرفته تا ارائه خدمات مشاوره‌ای و منابع انسانی به ارتقای کیفیت تحصیل کودکان کار و خیابان که از حقوق اساسی خود محروم شده‌اند کمک کنیم و این توانایی را داریم که با هماهنگی دستگاه‌های مختلف آسیب‌های مربوط را پوشش دهیم.

وی افزود: کودکان کار و خیابان عمدتا از شهرهای دیگر به تهران مراجعه کرده‌اند و گرفتار باندهای خلاف کار شده‌اند که برای مقاصد خود از آنها سوء استفاده می‌کنند. برنامه‌های مفصلی در این خصوص داریم و در نهایت این هدف را دنبال می‌کنیم که این کودکان را به خودکفایی اقتصادی نزدیک کنیم.

کمبود فضای آموزشی در تهران/استفاده از فضای آموزشی با قدمت 115 سال در پایتخت

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران در ادامه این نشست خبری به موضوع کمبود فضای آموزشی در تهران اشاره و اظهار کرد: امروز هم در زمین و هم در ساختمان برای تامین فضای آموزشی با کمبود مواجه هستیم و بیش از 45 درصد از سرانه فضای آموزشی ما تخصیص نیافته و به جای 1500 هکتار 780 هکتار زمین وجود دارد که ساختمان‌های آموزشی در آن بنا شده است.

چهاربند ادامه داد: مشکل دیگری که داریم فضای آموزشی فرسوده است. از فضای آموزشی با عمر 115 سال گرفته تا پروژه‌های جدیدی که امسال افتتاح شده‌اند در تهران مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در مجموع می‌توان گفت حدود 30 درصد از فضاهای آموزشی ما بیش از 60 سال قدمت دارند. در حال حاضر برای حل این مشکل طرح تفصیلی فضای آموزشی شهر تهران آماده و مکان یابی انجام شده است. مکان‌های فرسوده برای مقاوم سازی شناسایی شده‌اند و امیدواریم در برنامه ششم توسعه این عقب افتادگی تاریخی فضای آموزشی را در شهر تهران جبران کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره مدارس استیجاری در تهران گفت: 280 مدرسه استیجاری داریم که برنامه تملک این مدارس در دست ماست. البته تعدادی از این مدارس خانه هستند که فضای مناسبی برای مدرسه ندارند اما آن دسته از مدارسی که قابل بهره برداری باشند را تملک می‌کنیم؛ البته برای تامین منابع مالی آن از تبدیل کاربری ساختمان‌های موجود متروکه استفاده می‌کنیم.

ثبت نام 33 هزار دانش آموز اتباع بیگانه در شهر تهران/1500 نفر فاقد مدارک هویتی هستند

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران در ادامه به موضوع ثبت نام دانش آموزان اتباع بیگانه در مدارس شهر تهران اشاره و عنوان کرد:‌ بر اساس آخرین آمار ما تا پایان هفته گذشته 33 هزار دانش آموز اتباع در شهر تهران ثبت نام شده و در حال تحصیل هستند که 98 درصد از آنها افغانی هستند و عمدتا در کمربند جنوبی تهران قرار دارند.

چهاربند افزود: در دو مدرسه ویژه منطقه 12 تهران 400 نفر را تحت پوشش بردیم. این دو مدرسه مقطع ابتدایی و دو واحد دخترانه و پسرانه هستند. پیش بینی ما افزایش ظرفیت 4000 نفری برای تحصیل کودکان کار و خیابان است.

وی با بیان اینکه از 33 هزار دانش آموز تحت پوشش اتباع بیگانه نزدیک به 1500 نفر فاقد مدارک هویتی هستند، که امسال با توجه به دستور مقام معظم رهبری ثبت نام شدند، گفت: استدلال ما این است که کرامت انسانی منهای هر موضوع دیگری باید حفظ شود. ممنوعیتی برای ثبت نام اتباع فاقد مدارک هویتی نداریم مگر آنکه قیم قانونی‌اش ممانعت کند. در غیر این صورت اگر موضوع دیگری مطرح باشد حتما آنرا بررسی خواهیم کرد.


منبع :

مهلا کاشانی