مجله تخصصی فیزیک و پلاسمای علوم تحقیقات و کسب نمایه ISI

مجله «Journal of Theoretical and Applied Physics» نخستین مجله تخصصی فیزیک در غرب آسیا که از سوی مرکز تحقیقات فیزیک و پلاسمای واحد علوم و تحقیقات منتشر می‌شود، موفق به کسب نمایه ISI شد.

مجله تخصصی فیزیک و پلاسمای علوم تحقیقات و کسب نمایه ISI


مجله «Journal of Theoretical and Applied Physics» نخستین مجله تخصصی فیزیک در غرب آسیا که از سوی مرکز تحقیقات فیزیک و پلاسمای واحد علوم و تحقیقات منتشر می‌شود، موفق به کسب نمایه ISI شد.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به‌نقل از آنا، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات فیزیک و پلاسمای واحد علوم و تحقیقات و سردبیر مجله «Journal of Theoretical and Applied Physics» گفت: ایده اولیه راه‌اندازی مجله تخصصی فیزیک برای اولین بار سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) با توجه به احتمال پذیرفته‌نشدن و چاپ مقالات و پژوهش‌های محققان ایرانی در مجلات بین‌المللی و به دلیل مقابله با اعمال تحریم‌ها، پایه‌ریزی شد.

دکتر داود درانیان با توجه به حمایت واحد علوم و تحقیقات از راه اندازی مجلات معتبر و بین المللی افزود: در ابتدای کار با اخذ مجوز از وزارت ارشاد و تحت حمایت واحد علوم و تحقیقات مجله‌ای انگلیسی با عنوان Iranian Physical Journal راه‌اندازی شد که پس از دو سال به شکل فعلی آن تغییر نام داده شده است.

درانیان اظهار کرد: با مساعدت معاونت پژوهشی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی این مجله در سایت اشپرینگل (Springer) نمایه شد، تا از این طریق بتوان این مجله را به دیگر مراکز علمی جهان معرفی کرد.

وی اضافه کرد: با همکاری استادان و دانشمندان برجسته داخلی و خارجی و حساسیتی که در چاپ مقالات به خرج داده شد، توانستیم علاوه بر افزایش سطح کیفی آن، رتبه‌های علمی پژوهشی دانشگاه آزاد، وزارت علوم و نمایه ISC را برای این مجله اخذ کنیم.

درانیان افزود: برای اینکه مجله‌ای بتواند در ISI نمایه شود باید در درجه اول مقالاتی که در آن به چاپ می‌رسند علاوه بر بالا بودن کیفیت و سطح تحقیقات، به روز نیز باشند. همچنین اشخاص معتبر و شناخته‌شده‌ای در راس مجله و تحریریه آن حضور داشته باشند. بر همین اساس در این مجله علاوه بر حساسیت مضاعف در انتخاب و تأیید مقالات، حضور استادانی مطرح در این رشته نظیر دکتر قرآن نویس و دکتر سوالونی در اخذ نمایه ISI تأثیرگذار بودند.

درانیان:‌ نه تنها در ایران بلکه در غرب آسیا و در زمینه فیزیک تنها مجله «Journal of Theoretical and Applied Physics» واحد علوم و تحقیقات توانسته در نمایه ISI به ثبت برسد    

وی با توجه به اینکه سه سال تلاش مستمر منجر به کسب نمایه ISI برای این مجله شد، تصریح کرد: نه تنها در ایران بلکه در غرب آسیا و در زمینه فیزیک تنها مجله «Journal of Theoretical and Applied Physics» واحد علوم و تحقیقات توانسته در نمایه ISI به ثبت برسد.

سردبیر مجله تخصصی فیزیک واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه با ISI شدن مجله با حجم بیشتری از مقالات نسبت به گذشته روبه‌رو خواهیم شد، گفت: مقالاتی که برای چاپ در این مجله ارائه می‌شوند قبل از ارائه به داوران بین‌المللی از سوی متخصصان مجله پایش می‌شوند و در صورتی که از ارزش کافی برای چاپ برخوردار باشند به منظور داوری به داوران بین المللی ارائه می‌شوند، (چاپ مقالات حداقل نیازمند تأیید دو داور بین المللی دارد). همه مراحل ارسال و چاپ مجلات بصورت آنلاین صورت می‌گیرد و در صورت تأیید نهایی با ارائه به اشپرینگل به چاپ می‌رسد.

وی با توجه به اینکه نمایه شدن مجله‌ای در ISI علاوه بر دستاوردهای معنوی نظیر افزایش اعتبار در بین مراکز علمی، برای مرجعیت آن مجله درامد نیز خواهد داشت، با کسب درجه ISI اشپرینگل می‌تواند مقالات چاپ‌شده در مجله «Journal of Theoretical and Applied Physics» را به متقاضیان بفروشد که درصدی از آن به این دانشگاه تعلق خواهد گرفت.

درانیان افزود: اکنون این مجله به صورت فصل‌نامه به چاپ می‌رسد و با توجه به قراردادی که با اشپرینگل داریم در هر شماره ۱۰ مقاله به چاپ می‌رسد، البته درصدد هستیم تا این مجله را به صورت دوماه نامه (سالانه ۶۰ مقاله) به چاپ برسانیم. همچنین از آنجا که ضریب تأثیر مجلات فیزیک بطور میانگین بین 1/5 تا 2 است به دنبال آن هستیم تا ظرف یک سال آینده ضریب تأثیر این مجله حداقل به یک برسد.

مجله «Journal of Theoretical and Applied Physics» به سرویراستاری دکتر هادی سوالونی، مدیر مسئولی دکتر محمود قرآن نویس و سردبیری دکتر داود درانیان از اعضای هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات از سوی انتشارات اشپرینگل به چاپ می‌رسد.

اعضای هیأت تحریه این مجله را عباس انواری از دانشگاه صنعتی شریف، مرتضی اصلان‌نژاد از کالج امپریال بریتانیا، شهریار بایگان از دانشگاه تهران، نادر قهرمانی از دانشگاه شیراز، دکتر محمود قرآن‌نویس از واحد علوم و تحقیقات، Kattesh V. Katti از دانشگاه میسوری آمریکا، دکتر محمود ملاباشی از واحد علوم و تحقیقات، Frank Placido از دانشگاه غرب اسکاتلند، Mogens Rysholt از دانشگاه تکنیکال دانمارک و وحید تکوک از دانشگاه رازی تشکیل می‌دهند.


منبع :

مطالب مرتبط

مهلا کاشانی