دانش‌آموز زرنگ

همیشه برای والدین سؤال‌برانگیز بوده است که چرا برخی از دانش‌آموزان در یادگیری درس‌ها موفق هستند و بهترین نمره‌ها را کسب می‌کنند.

دانش‌آموز زرنگ

همیشه برای والدین سؤال‌برانگیز بوده است که چرا برخی از دانش‌آموزان در یادگیری درس‌ها موفق هستند و بهترین نمره‌ها را کسب می‌کنند.

رمز موفقیت این دانش‌آموزان، پشتکار داشتن در امر یادگیری و رعایت کردن رفتارها و عادات سودبخشی است که به آن‌ها کمک می‌کند تا در تحصیل موفق‌تر باشند.

این رفتارهای سودمند عبارت‌اند از:

- سعی کنید همیشه به موقع در کلاس درس حاضر شوید و اگر مسیر شما تا مدرسه دور است از وسیله‌ی نقلیه‌ی مطمئن استفاده کنید تا بهتر بتوانید زمان خود را تنظیم کنید. هنگامی که در کلاس دیر حاضر می‌شوید تمرکز کلاس و معلم به هم می‌ریزد. به یاد داشته باشید که همیشه به موقع و زود حاضر شدن در کلاس درس، بسیار سودمندتر از دیر رسیدن است.

- اگر می‌خواهید صحبت‌های معلم خود را بهتر بشنوید و تخته را نیز بهتر ببینید در ردیف‌های جلو بنشینید.

- برنامه‌ی درسی و رئوس مطالبی را که معلم قرار است تدریس کند تهیه کنید. اگر معلم به تدریس درسی می‌پردازد که مطالب بیش‌تری را شامل می‌شود، از آن به‌خوبی آگاه شوید. برنامه‌ی درسی خود را گم نکنید تا هر زمانی که نسبت به برگزاری و نحوه‌ی برگزاری کلاسی برای شما سؤالی پیش آمد بتوانید به آن مراجعه کنید. هنگامی که شما آماده در کلاسی حاضر می‌شوید وقت معلم نیز برای چیزهای پیش‌پاافتاده کم‌تر گرفته می‌شود و معلم با مشکلات کم‌تری مواجه می‌شود.

- وقتی که در کلاس درس حاضر می‌شوید تمرکز خود را فقط بر روی یادگیری مطالب بگذارید و نه چیز دیگر. همیشه سعی کنید قبل از کلاس، خوب غذا بخورید و تمام وسایلی را که لازم دارید با خود سر کلاس بیاورید.

- یکی از چیزهایی که باعث درک مطلب بهتر درس‌ها می‌شود نکته‌برداری از صحبت‌های معلم است. سعی کنید مطالب مهم و کلیدی را یادداشت کنید و برای خود از هر درسی یک جزوه درست کنید. نکته‌برداری و مطالعه‌ی آن‌ها کمک شایانی در فراگیری مطلب به شما می‌کند.

- گاهی اتفاق می‌افتد که به علت بیماری یا مشکلی نتوانید در یک کلاس درس حضور یابید. در چنین حالتی تکلیف چیست؟ بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که شماره‌ی تلفن حداقل دو نفر از هم‌کلاسی‌های خود را داشته باشید تا در مواردی که مشکل دارید و نمی‌توانید در کلاس حاضر شوید، با تلفن زدن به دوستان خود از اوضاع و احوال کلاس باخبر شوید و مطالبی را که لازم است یاد بگیرید یا مطالعه کنید از آن‌ها بپرسید. در نظر داشته باشید که کم‌تر معلمی پیدا می‌شود که یک درس را دو بار برای شما که غایب بودید تدریس کند. اگر شما کمی خجالتی هستید و با کسی زیاد صحبت نمی‌کنید، بهتر است برای مواقع ضروری هم که شده شماره‌ی تلفن تعدادی از هم‌کلاسی‌های خود را داشته باشید و از آن‌ها کمک بگیرید.

- اگر در درسی تکلیفی برای انجام دادن دارید، در انجام دادن آن درنگ نکنید و کار امروز را به فردا نیندازید. ممکن است بعداً برای شما مشکل غیر قابل پیش‌بینی اتفاق بیفتد و نتوانید تکلیف خود را به‌درستی و به‌دقت انجام دهید. اگر می‌خواهید شاگرد زرنگ و خوبی باشید و بهترین نمره را نیز کسب کنید باید با پشتکار زیاد و برنامه‌ریزی خوب کارهای خود را انجام دهید. اگر در درسی با مشکل مواجه شدید، آن مشکلات را به حال خود نگذارید و به‌سادگی از آن‌ها نگذرید. سعی کنید مشکلات درسی را با کمک معلم یا دوستانی که در این زمینه تبحر دارند برطرف کنید. درحقیقت نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود.

- شاگرد خوب معمولاً فقط به کتاب درسی اکتفا نمی‌کند و سعی می‌کند که کتاب‌های متفرقه مربوط به درس مورد نظر را نیز مطالعه کند. اگرچه عده‌ای از دانش‌آموزان به ابتکار زیاد رغبت نشان نمی‌دهند، ولی مطالعه‌ی اضافی کتاب‌های دیگر، کمک زیادی به درک و فهم مطالب درس‌ها خواهد کرد. یکی دیگر از کارهایی که شاگردان خوب و موفق انجام می‌دهند، این است که این دسته از افراد، قبل از این‌که معلم بخواهد سرفصلی را تدریس کند، آن‌ها این درس‌ها را خوب مطالعه می‌کنند و با آمادگی کامل سر کلاس می‌روند. این افراد با ابتکارشان، با حضور در کلاس فقط اشکالات خود را برطرف می‌کنند و به‌خوبی در درس مورد نظر اشراف پیدا می‌کنند.

- زمانی که کاری را به صورت گروهی انجام می‌دهید، تمام تلاش خود را به کار گیرید تا یک عضو خوب در گروه خود باشید. کار را به نحوی انجام دهید که گویا خود به صورت انفرادی باید این کار را انجام بدهید. ایده‌ها و نظرات خود را با جمع مطرح کنید و در انجام تکالیف نیز جدی باشید. در کار گروهی از زیر کار در نروید. اگر کسی در جمع پیدا شود و مدام بگوید که «من برای این‌که طرح و ایده‌ای ندارم و فکر می‌کنم شما بهتر از من هستید و...» این فرد با مطرح کردن این صحبت‌ها درحقیقت می‌خواهد از انجام دادن کار شانه خالی کند و تنبلی خود را به اثبات برساند. توجه داشته باشید که در کار گروهی باید یاد بگیرید که نظر جمع مهم است، نه فرد. اجازه ندهید که عده‌ای افکار خود را به شما و دیگران تحمیل کنند. در کار گروهی به افکار و عقاید دیگر اعضا احترام بگذارید و با سازش و مصالحه با یکدیگر فعالیت کنید و کار خود را به پایان برسانید.

- همیشه سعی کنید از اشتباهات خود درس بگیرید و نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نباشید. گاهی اوقات معلم در زیر برگه‌ی امتحانی شما نکاتی می‌نویسد که باید آن‌ها را جدی بگیرید و در پی رفع اشکال آن‌ها باشید.

- سعی کنید مشکلات خانه را با خود به مدرسه نیاورید و با دیگران خوش‌برخورد باشید و رفتار پسندیده و نیکو داشته باشید. در امر تحصیل اگر کمکی از دست‌تان برمی‌آید به دوستانی که مشکل دارند کمک کنید.

- دانش‌آموزان خوب در یادگیری مطالب و درک و فهم آن‌ها از شیوه‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. شما نیز با کمی دقت می‌توانید یادگیری خود را بهبود بخشید. گاهی اوقات دانش‌آموزان یادداشت‌برداری می‌کنند. گاهی اوقات برای خود نمودار یا الگو رسم می‌کنند و گاهی اوقات نیز عده‌ای با یاد دادن مطلب مورد نظر به دیگران، درس خواندن و درک مطلب خود را بهبود می‌دهند.

- به یاد داشته باشید که هیچ گاه فقط برای کسب نمره درس نخوانید. در درجه‌ی اول سعی کنید برای یادگیری مطلب، آن را بخوانید. فقط به فکر نمره نباشید.