هدف‌گذاری و راه رسیدن به آن

هدف‌گذاری یعنی یک عامل موفقیت و یک هدف قدرتمند را انتخاب کنید؛ سپس به سراغ راهکارهایی بروید تا بتوانید به هدفتان دست یابید.

هدف‌گذاری و راه رسیدن به آن

هدف در زندگی: تحقیقات صورت‌گرفته توسط دانشمندان انگلیسی، داشتن هدف در زندگی را علت افزایش طول عمر می‌دانند.

به نظر شما راهکار رسیدن به موفقیت‌‌های بزرگ چیست؟

هدف + عمل + ارزیابی از خود + تلاش

آیا تا به حال با این موضوع مواجه شده‌اید که با خودتان صحبت کنید و بگویید اگر بیش‌تر تلاش می‌کردم می‌توانستم به هدف بهتری دست پیدا کنم؟

هدف‌گذاری یعنی یک عامل موفقیت و یک هدف قدرتمند را انتخاب کنید؛ سپس به سراغ راهکارهایی بروید تا بتوانید به هدفتان دست یابید. برای موفقیت و رسیدن به هدف باید آستین‌ها را بالا زد و وارد میدان شد. نکته‌ی بعدی این است که اهداف خود را نظام‌مند و به صورت اهداف: 1. کوتاه‌مدت (هر آزمون)، 2. میان‌مدت (هر ماه یا هر دو ماه)، 3. بلندمدت (کنکور سراسری) انتخاب کنید تا در بین اهداف خود سردرگم نشوید.

5 ویژگی هدف:

1. معین باشد (Specific): اهداف خود را معین، روشن و شفاف بیان کنید. اگر قصد دارید اهداف ماه آینده، شش ماه آینده یا سال آینده‌ی خود را تعیین کنید، باید آن‌ها را صریح و روشن مطرح کنید. این کافی نیست که بگویید: «می‌خواهم در شش ماه آینده پیشرفت کنم.»

2. قابل اندازه‌گیری باشد (Measurable): هدف‌های‌تان باید قابل اندازه‌گیری باشد. باید بتوانید اندازه بگیرید که چه‌قدر به سمت هدفتان پیش رفته‌اید.

3. دست‌یافتنی باشد (Attainable): در انتخاب هدف واقع‌بین باشید. اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن‌ها امکان‌پذیر باشد.

4. واقع‌بینانه باشد (Realistic): بسیاری از دانش‌آموزان و اولیا در اولین گام‌های هدف‌گذاری اغراق می‌کنند. اغراق و بلندپروازی گرایش متداول دانش‌آموزان است. این موضوع به دلیل کمال‌طلبی و بلندپروازی و تجربه‌ی کم در هدف گذاری و نیز گرایش برخی اولیاست و آرزوهایی است که برای فرزندانشان دارند؛ اما یادمان باشد که اگر اهداف بلندپروازانه‌ی ما محقق نشود ممکن است دلسرد شویم و به‌کلی برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری را کنار بگذاریم؛ بنابراین علاوه بر هدف‌گذاری عاقلانه همیشه آماده باشید که به برخی هدف‌ها نرسید. با آرامش علت‌ها را بررسی کنید.

5. زمان‌بندی‌شده باشد (Timely): هدف‌ها باید قابل زمان‌بندی باشند. اغلب مشاهده می‌شود که بسیاری از داوطلبان در شروع سال اهدافی را برای خود برمی‌گزینند و به روی کاغذ می‌آورند، اما آن را در پوشه‌ای بایگانی کرده تا پایان سال نیز به آن مراجعه نمی‌کنند. هدف خود را در دفتر برنامه‌ریزی خود بنویسید و برای هر آزمون هدف‌گذاری کنید.

برای شروع هدف‌گذاری باید چه کنیم؟ با استفاده از تجربیات مطالعاتی که در آزمون 25 مهر و 9 آبان و 23 آبان به دست آوردید قلق‌گیری کنید و نقاط ضعف و قوت خود را تشخیص دهید و با برنامه‌ای که بر این تجربیات استوار است شروع به مطالعه کنید.

چگونه هدف‌گذاری كنيم؟ پس از آزمون به صفحه‌ی شخصی خود در سایت کانون مراجعه کنید و با توجه به جدول جمع‌‌بندی هدف‌گذاری، جدول پیوست را تکمیل کنید. حال برای هر درس برای آزمون بعد هدف‌گذاری می‌کنید؛ یعنی بر اساس سیستم ده‌دهی تعداد پاسخ‌های صحیح- درصدی که می‌خواهید در آزمون بعدی در آن درس به دست آورید- تخمین می‌زنید.

آیا بهتر نيست به جای هدف‌گذاری روی نمره‌ی خام در تک تک درس‌ها، فقط روی رتبه‌ی كل و نمره‌ی تراز هدف‌گذاری كنيم؟                                                                                                                                                                    

اگر هدف‌گذاری فقط روی رتبه‌ی کل و نمره‌ی تراز انجام شود کاری گنگ و مبهم است و برنامه‌ی مشخصی در برابر دانش‌آموز قرار نمی‌دهد؛ زیرا رتبه و تراز به نتیجه‌ی همه‌ی دانش‌آموزان بستگی دارد ولی درصد- نمره‌ی خام- موضوعی شخصی و قابل حس است.

نتایج و دستاوردهای هدف‌گذاری كوتاه‌مدت:                                                                                                               

1. افزایش مدیریت بر خود 2. افزایش واقع‌بینی و خودآگاهی 3. پیشرفت تدریجی و مطمئن دانش‌آموز 4. تعادل در مطالعه‌ی درس‌های مختلف

اولویت در هدف‌گذاری: تثبيت نقاط قوت یا جبران نقاط ضعف؟ ابتدا نقاط قوت و بهترین نمره‌های خود را حفظ کنید. تصور عمومی (اشتباه) این است که درس‌هایی را که مسلط هستیم، رها کرده و باید به سراغ بقیه‌ی درس‌ها برویم. این اندیشه سبب از دست رفتن نقاط قوت می‌شود. علاوه بر این، توجه و تثبیت نقاط قوت یک فایده‌ی ضمنی هم دارد و آن افزایش اعتمادبه‌نفس دانش‌آموز است؛ بنابراین اولویت را به نقاط قوت خود بدهید. سعی کنید بهترین درس‌ها را در همان جایگاه حفظ کنید. نگذارید ساعت‌های مطالعه در این درس‌ها کم شود. جزوه‌ها و یادداشت‌های‌تان را دوباره مطالعه کنید. مسئله‌ها و تمرین‌ها را دوباره حل کنید. تست‌های آزمون‌های گذشته را دوباره تمرین کنید. فکر کنید، گفت‌وگو کنید و بنویسید که چه کار کردید که در این درس‌ها موفق شده‌اید. اکنون زمان فکر کردن خودتان، گفت‌وگو کردن با پدر و مادر و گفت‌وگو با پشتیبان و دوستان است تا روش‌ها و راهکارهایی که سبب موفقیت شما در نقاط قوت پایدار شده است کشف کنید. باید زیاد فکر کنید و زیاد گفت‌وگو کنید تا دلایل موفقیت خودتان را از اعماق ذهنتان و از تاریخ مطالعه و درس خواندن‌های‌تان بیرون بکشید و آن‌گاه علت‌های موفقیت را در هر درس، هر چه‌قدر هم که آن‌ها را ساده یا معمولی می‌دانید، بنویسید. این نوشتن فایده‌های زیادی دارد و می‌توانید راهکارهای موفقیت را برای درس‌های دیگر هم به کار ببرید.

كار ویژه روی دو درس:

تا آزمون بعدی فقط روی دو درس کار ویژه انجام دهید و بقیه‌ی درس‌ها را مثل گذشته مطالعه کنید. جهش هم‌زمان در فاصله‌ی دو هفته روی همه‌ی درس‌ها میسر نیست؛ بنابراین ابتدا از تثبیت نقاط قوت خود اطمینان حاصل کنید. سپس روی آن دو درس کار ویژه انجام دهید.

هيچ درسی را كنار نگذارید. چگونه؟

 یک راه ساده: سؤال‌های ساده‌ی هر درس را یاد بگیرید- روی کارنامه و در قسمتی که پاسخ‌برگ چاپ شده است سؤال‌های دشوار و ساده از هم مشخص شده‌اند- در درس‌هایی که تسلط کم‌تری دارید از همین سؤال‌های ساده شروع کنید.