در هر شرایطی تعادل را رعایت کنید

قدرت یادگیری هر کس متفاوت است و در درس‌های مشابه، افراد مختلف توانایی‌های متفاوتی دارند.

در هر شرایطی تعادل را رعایت کنید

قدرت یادگیری هر کس متفاوت است و در درس‌های مشابه، افراد مختلف توانایی‌های متفاوتی دارند. شاید درس ادبیات را دوست‌تان در یک ساعت یاد بگیرد ولی شما همان مبحث را در دو ساعت فرابگیرید؛ ولی همین دوست‌تان ریاضی را در سه ساعت بخواند و تمرین حل کند تا کامل مسلط شود در حالی که شما در دو ساعت و یا حتی کم‌تر خوانده‌اید و تمرین کم‌تری حل کرده‌اید ولی بیش از او مسلط شده‌اید.

این موضوع به توانایی یادگیری افراد برمی‌گردد و برای همین است که باید تعادل را در مطالعه‌ی خود رعایت کنید.

اشتباه نکنید! تعادل به معنی برابری نیست! تعادل هر کس مخصوص خود اوست. پس هدف از متعادل خواندن، به هیچ عنوان این نیست که درس‌های مختلف را به یک اندازه مطالعه کنید، بلکه باید به اندازه‌ی نیاز خود برای هر درس و هر مبحث تمرین کرده تا به حد مطلوبی برسید.

شما پس از تمرین و تکرار بسیار باید به این شناخت برسید که درس‌های اختصاصی و عمومی را چگونه پاسخ می‌دهید و نیاز است که به چه اندازه زمان مطالعه‌تان را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید از دفتر برنامه‌ریزی استفاده کنید و با توجه به تمرین‌هایی که حل می‌کنید و زمانی که برای حل صرف می‌کنید و با توجه به درصد‌ها و ترازهایی که در آزمون کسب می‌کنید پس از چند آزمون با مقایسه‌ی این داده‌ها به شناخت بسیار خوبی نسبت به خودتان برسید و بدانید که از آن پس، باید چگونه تعادل را در مطالعه‌ی خود در درس‌های اختصاصی و عمومی و مباحث مختلف به دست آورید.

در بازه‌ی زمانی فعلی سعی کنید کمیت مطالعه‌ی خود را افزایش دهید تا به‌تدریج کیفیت نیز در کارتان به وجود آید و با افزایش ساعت مطالعه و حل تمرین بیش‌تر به تعادل لازم برسید و نیاز همه‌ی درس‌ها را به‌خوبی پاسخ دهید. هم‌چنین تعادل را در جلسه‌ی آزمون رعایت کنید.

شما در برخی درس‌ها، بسیار خوب و قوی هستید. شاید هم در یک درس عملکرد بسیار خوبی دارید و درصد بالایی کسب می‌کنید ولی نباید توقع داشته باشید که در همه‌ی درس‌ها این‌چنین عمل کنید و با پاسخ دادن به همه‌ی سؤالات (سؤالات بسیار دشوار، دشوار، چالشی و...) نمره‌ی منفی کسب کنید؛ پس طبق مراحل زیر برای خود مشخص کنید که تعادل شما در پاسخ‌گویی به هر درس چگونه است و با روش هدف‌گذاری چند از ده به خود اجازه دهید تا برخی سؤالات را پاسخ ندهید.

ابتدا در مرحله‌ی اول وقتی درس را خوانده‌اید و تمرین و تست حل کرده‌اید، مشخص کنید که روز آزمون باید به چند سؤال از هر درس پاسخ دهید.

در مرحله‌ی بعد هنگامی که آزمون غیر حضوری را پاسخ دادید، مجدد این کار را انجام دهید.

یک یا دو روز قبل از آزمون که به جمع‌بندی و مرور و تکرار مباحث می‌پردازید کمی تعادل خود را ارزیابی کرده و سعی کنید هدف‌گذاری دقیق‌تری برای پاسخ‌گویی به سؤالات داشته باشید؛ زیرا پس از طی مراحل قبل، دید بهتری نسبت به خود پیدا کرده‌اید و ذهنتان شفاف‌تر شده و می‌توانید با شناخت بهتری نسبت به خود برای مباحث آزمون هدف‌گذاری دقیق‌تر و واقع‌بینانه‌تری داشته باشید.

مرحله‌ی آخر در جلسه‌ی آزمون است. وقتی سؤالات هر درس را مشاهده می‌کنید، متناسب با سختی سؤالات و میزان تسلط خود بر مباحث، هدف‌گذاری خود را برای هر درس تغییر دهید تا بتوانید متعادل‌تر به سؤالات پاسخ دهید و نگران برهم خوردن هدف‌گذاری خود نباشید تا غلط‌های‌تان بیش‌تر نشود. مثلاً وقتی هدف‌گذاری شما پس از طی مراحل بالا 5‌تا از 10‌تاست، شما 10 سؤال را بررسی کرده ولی می‌توانید از 5 سؤال که ممکن است باعث کسب نمره‌ی منفی شود بگذرید و فقط به 5 سؤال پاسخ دهید. اگر 6 یا 7 سؤال را مطمئن هستید هم می‌توانید هر 6 یا 7 سؤال را پاسخ دهید و انرژی مثبت گرفته و با روحیه‌ای قوی به سراغ درس بعدی بروید. با این کار، هم به تعداد سؤالات بیش‌تری پاسخ داده‌اید و هم با کاهش غلط‌ها توانسته‌اید ترازتان را افزایش دهید و دیگر نگران نیستید که نتوانسته‌اید به برخی سؤالات پاسخ دهید و با آرامش ذهنی کافی می‌دانید که متعادل با توانایی خود یا کمی فراتر از آن عمل کرده‌اید و به مرور زمان باعث می‌شود پس از هر آزمون کمی بهتر شوید و با پیشرفتی متعادل، رو به جلو حرکت کنید.

بی‌شک می‌توانید با رعایت تعادل در هر زمینه‌ای، به ارتقا و موفقیت خود کمک کنید.