اندازه‌گیری یک فعالیت غیرمنتظره در ماه

ابزار فضایی موسسه فیزیک فضایی سوئیس موسوم به «سارا» موفق به اندازه‌گیری یک تعامل قوی و متفاوت بین ماه و باد خورشیدی شده و باور قدیمی در مورد جذب منفعلانه باد خورشیدی توسط ماه را زیر سوال برده است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، چارلز لوئی، محقق موسسه فیزیک فضایی سوئیس و دانشگاه اومئو که رصدهای سارا را به عنوان بخشی از پایان‌نامه دکترایش بررسی کرده، اظهار کرد: این دانش از اهمیت زیادی برای محیط فضایی ماه برخوردار است که هم بر سطح بخش روشن و هم تاریک این قمر تاثیر گذاشته است.

یون‌های بازتاب یافته باد خورشیدی در مسیرهای مارپیچ حرکت می‌کنند که می‌توانند آن‌ها را از بخش روز ماه که باد خورشیدی ابتدا با آن برخورد می‌کند، ‌به سمت شب این قمر منتقل کنند.

در مناطق دارای مغناطیس بالا، جریان باد خورشیدی در سطح محدود شده و در عین حال مناطق مجاور یک جریان فزاینده را دریافت می‌کنند. در طولانی مدت، این رویداد بر سطح ماه تاثیر گذاشته و برای مثال می‌تواند بر سطوح آب در پوسته این قمر تاثیرگذار باشد.

ابزار سارا توسط ماهواره چانداریان-1 هند به ماه ارسال شد. این فناوری در سال 2009 به مطالعه تعامل باد خورشیدی با ماه پرداخت و رصدهای آن از آن زمان تاکنون مورد بررسی دانشمندان قرار دارد.منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب