مقاومت بدن در مقابل دارو با مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک

مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها بدن را در مقابل سایر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم می‌کند.

مقاومت بدن در مقابل دارو با مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیکعلیرضا زالی رییس سازمان نظام پزشکی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها بیان کرد: مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها باعث به وجود آمدن مقاومت بدن در مقابل انواع آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود.

وی افزود: در واقع سوش‌های بیماری‌زا مقاوم می‌شوند و در مقابل سایر قرص‌ها نیز عکس‌العمل و کارایی لازم را نخواهند داشت.

زالی با اشاره به این که مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک باعث تحمیل بار مالی می‌شوند، عنوان کرد: اگر بیماری با یک آنتی‌بیوتیک ارزان و ساده درمان می‌شد، در حال حاضر باید تنها با مصرف آنتی‌بیوتیک گران‌تر به سراغ بیماری رفت.

وی در خصوص راهکار برای حل این معضل اظهار کرد: ما از طریق برنامه‌های باز‌آموزی در حال پیگیری این معضل هستیم. در حال حاضر نیز انجمن عفونی ایران کار ارزشمندی در این زمینه انجام داده است. این انجمن پروتکلی را طراحی کرده است که بخش‌هایی در ارتباط با مصرف منطقی آنتی‌بیوتک‌ها دارد.

رییس سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: این پروتکل باید مورد توجه وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، بیمه‌ها و به طور کلی حوزه سلامت واقع شود، زیرا در این صورت است که می‌تواند در مدیریت منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثر واقع شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب