مقاومت بدن در مقابل دارو با مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک

مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها بدن را در مقابل سایر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم می‌کند.علیرضا زالی رییس سازمان نظام پزشکی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها بیان کرد: مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها باعث به وجود آمدن مقاومت بدن در مقابل انواع آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود.

وی افزود: در واقع سوش‌های بیماری‌زا مقاوم می‌شوند و در مقابل سایر قرص‌ها نیز عکس‌العمل و کارایی لازم را نخواهند داشت.

زالی با اشاره به این که مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک باعث تحمیل بار مالی می‌شوند، عنوان کرد: اگر بیماری با یک آنتی‌بیوتیک ارزان و ساده درمان می‌شد، در حال حاضر باید تنها با مصرف آنتی‌بیوتیک گران‌تر به سراغ بیماری رفت.

وی در خصوص راهکار برای حل این معضل اظهار کرد: ما از طریق برنامه‌های باز‌آموزی در حال پیگیری این معضل هستیم. در حال حاضر نیز انجمن عفونی ایران کار ارزشمندی در این زمینه انجام داده است. این انجمن پروتکلی را طراحی کرده است که بخش‌هایی در ارتباط با مصرف منطقی آنتی‌بیوتک‌ها دارد.

رییس سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: این پروتکل باید مورد توجه وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، بیمه‌ها و به طور کلی حوزه سلامت واقع شود، زیرا در این صورت است که می‌تواند در مدیریت منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثر واقع شود.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب