پیامدهای ناخوشایند مصرف بی‌رویه کورتون

مصرف بی‌رویه کورتون چندین پیامد ناخوشایند از جمله ابتلا به بیماری آب مروارید را به دنبال خواهد داشت.دکتر کی بور متخصص چشم پزشکی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: معمولاً از کورتون‌ها برای درمان التهابات سیستمیک یا موضعی یا التهابات عمومی استفاده می‌شود، که عوارض متعددی برای ارگان‌ها به اعضای گوناگون بدن پدید می‌آورد. معمولاً استفاده طولانی مدت و بی‌رویه‌ کورتون‌ها منجر به بالا رفتن‌ میزان فشار چشم و تشدید امکان بروز بیماری‌هایی نظیر، آب سیاه یا ایجاد کدورت در عدسی چشم یا آب مروارید می‌گردد.

وی در ادامه افزود: همچنین ایجاد آب مروارید از نوع تحت کپسولی خلفی از طبعات افراط در مصرف  کورتون‌ها می‌باشد که به شدت قدرت بینایی را کاهش می‌دهد، این نوع آب مروارید در قسمت خلفی عدسی چشم ایجاد می‌شود که تأثیر آن به کیفیت بینایی افراد به شدت قابل ملاحظه است و کیفیت زندگی افراد را نیز به میزان چشم‌گیری تنزل می‌بخشد و همچنین مواردی از تشدید التهابات ملتهمه‌ای، زخم‌های قرنیه‌ای، اختلالات تطابقی و حتی افتادگی پلک‌ها در نتیجه‌ی استعمال کورتون‌های موضعی گزارش شده است.

وی اظهار داشت: مواردی از عفونت‌های چشمی نیز از مصرف نامناسب کورتون‌ها رخ می‌دهد که باید احتیاط‌های لازم در این خصوص صورت پذیرد . در صورت درمان زخم‌های قرنیه‌ای همراه با تجویز کورتون نیز امکان بروز عفونت‌های قارچی افزایش می‌یابد که لزوم رعایت تدابیر مراقبتی و نظارتی توسط متخصصین را مضاعف می‌سازد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب