دربی و کنکور

دربی 81 جدا از نتیجه‌ی بازی و این‌که به قول عادل فردوسی‌پور بازی خوب و تماشاگر‌پسندی بود، سه موضوع جالب در جریان این بازی اتفاق افتاد که درس‌های جالبی برای همه دارد.

دربی و کنکور

دربی 81 جدا از نتیجه‌ی بازی و این‌که به قول عادل فردوسی‌پور بازی خوب و تماشاگر‌پسندی بود، سه موضوع جالب در جریان این بازی اتفاق افتاد که درس‌های جالبی برای همه دارد.

  • اولین درس: دامنه‌ی حملات پرسپولیس در این بازی بیش‌تر بود اما چیزی نمانده بود که بازی را ببازد. هیچ وقت فراموش نکنید حمله‌ی بی‌محابا می‌تواند خطرناک باشد و باید انتظار ضد حمله را هم داشته باشید. همیشه باید شرایط دفاعی خود را بررسی کنیم و منتظر باشیم تا غافلگیر نشویم.

  • چه کسانی در کنکور می‌توانند ما را غافلگیر کنند؟ اول از همه طراحان کنکور آماده‌ی ضد حمله به ما هستند. به عنوان مثال در کنکور 94 با تغییر فرم سؤالات دین و زندگی همه شوکه شدند.

  • عادت کردن به دیدن سؤالات بیش‌تر از آیات در سال‌های گذشته و حملات دانش‌آموزان به این قسمت باعث شد فرصت کافی به طراحان کنکور برای ضد حمله داده شود. دومین کسی که ما را غافلگیر می‌کند ذهن ماست. توجه نکردن به مکانیسم ذهن و حافظه باعث می‌شود ما مطالب زیادی را در شبیخون‌های فراموشی از دست بدهیم. هر سال دانش‌آموزان بسیاری فقط به خاطر مرور نکردن مطالب و فراموشی سه امتیاز بازی را از دست می‌دهند.

  • دومین درس: بازی پرسپولیس در نیمه‌ی دوم بود. تا حالا چند بار شنیده‌ای که افراد و اطرافیان گفته‌اند نمی‌شود، رهایش کن و... و شما هم دست از تلاش کشیدی. عملکرد پرسپولیس در نیمه‌ی دوم قابل تحسین بود؛ فقط به این دلیل که تا لحظه‌ی آخر دست از تلاش برنداشت و بی‌توجه به این‌که چه نتیجه‌ای رقم می‌خورد و بی‌توجه به همه‌ی منفی‌بافی‌های ذهنی فقط تلاش کرد. در حالی که می‌توانست فلسفه‌بافی کند که مثلاً نیمه‌ی دوم بارش شدید باران یا مثلاً کیفیت زمین مانع موفقیت ما شد!

  • تسلیم نشوید. انجام کاری که می‌خواهید انجام دهید سخت است و هرگز با خودتان به صورت منفی صحبت نکنید. حتی اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید بگویید «انجامش می‌دهم». فراموش نکنید که تا سوت پایان را نشنیده‌اید کار را ادامه دهید.

  • سومین درس: اگر در انتظار موفقیت در آینده هستید هیچ وقت این جمله‌ی ناپلئون را فراموش نکنید: هیچ کس تا کنون در هیچ نبرد بزرگی فقط با دفاع کردن به پیروزی نرسیده است. اگر گمان می‌کنید شایستگی موفقیت را دارید دست به کار شوید و منتظر زمان مناسب نمانید. راه که بیفتید چه‌بسا در نیمه‌های مسیر، موفقیت به پیشواز شما می‌آید. گاهی به‌اشتباه منتظر فرصت خوبی که قرار است برای‌مان از راه برسد منتظر می‌مانیم و دست به کاری نمی‌زنیم؛ در حالی که این اشتباه محض است. هیچ وقت چیزهای خوبی که منتظرشان هستیم به سراغ ما نمی‌آیند، بلکه این ما هستیم که باید با تلاش، راه رسیدن به آن‌ها را هموار کنیم.