ماهر باشید

حفظ کردن و به یاد سپردن بعضی مطالب ممکن است برای دانش‌آموزان طاقت‌فرسا باشد اما راه‌حل درست چیست؟

ماهر باشید

حفظ کردن و به یاد سپردن بعضی مطالب ممکن است برای دانش‌آموزان طاقت‌فرسا باشد اما راه‌حل درست چیست؟ ماهرانه با این موضوع برخورد کنید، مانند کسی که سال‌ها تجربه دارد!

برای حفظ کردن لغات زبان انگلیسی و فارسی نیاز به تکرار مکرر دارید. این جمله به این معناست که شما ابتدا لغت را می‌خوانید و چند بار ترجیحاً با صدای بلند برای خود تکرار می‌کنید. سپس آن را روی یک کاغذ می‌نویسید. پس از انجام این مراحل می‌توانید به سراغ لغت بعدی بروید. در هر مرحله بین 15 الی 20 لغت را انتخاب کنید. بیش از این مقدار کیفیت به حافظه سپردن شما کم می‌شود. در آخر، بعد از حفظ کردن به ذهن خود حداقل برای یک ساعت استراحت دهید.

ورقه‌های جعبه‌ی لایتنر بهترین کمک برای نوشتن معنی لغات و مرور آن‌هاست اما اگر در دسترس نبود به صورتی بنویسید که لغت در یک سمت و معنی، در سمت دیگر آن باشد.

اما برای دوره: ابتدا لغات را از خود بپرسید. اگر درست بود، به سراغ لغت بعدی بروید. اگر غلط بود دوباره تکرار کنید؛ به صورتی که این بار با اطمینان از یادگیری، لغت را رها کنید. در این روش باید چند روز لغات را تکرار کرده تا ملکه‌ی ذهن شما شوند.                                                                  

برای به یاد سپردن درس‌های حفظی نیز می‌توانید از این روش استفاده کنید اما به دلیل زیاد بودن حجم آن‌ها باید مطالعه‌ی خود را فشرده‌تر کنید. همواره به خود یادآوری کنید که نباید عین مطالب کتاب را در امتحان بنویسید.به خود سخت نگیرید. رساندن مفهوم در چهارچوب نوشته‌های کتاب کافی است.