آشنایی بیشتر با برخی مطالب آزمون 6 آذر 94-دوم هنرستان-کامپیوتر

آشنایی با برخی از دستگاه‌های ورودی-خروجی(مربوط به درس مبانی-فصل4)

آشنایی بیشتر با برخی مطالب آزمون 6 آذر 94-دوم هنرستان-کامپیوتر

دستگاههای ورودی و خروجی


همان طور که میدانید، دستگاههای ورودی و خروجی ، قسمتهایی از کامپیوتر هستند که برای وارد کردن اطلاعات به کامپیوتر و خارج نمودن اطلاعات از آن مورد استفاده قرار میگیرند.

  • دستگاه های ورودی مانند : صفحه کلید(keyboard) ، ماوس یا موشواره(mouse) ، اسکنر(scanner) ، قلم نوری ، دیجیتایزر(digitizer) ، اهرم هدایت(Joystick) .

  • دستگاه های خروجی مانند : مانیتور یا صفحه نمایش(monitor) ، پرینتر یا چاپگر(printer) ، بلندگو(speaker) ، رسام(plotter).


در اینجا با خصوصیات دستگاه هایی آشنا خواهید شد که در متن کتاب درسی ذکر نشده اند و آشنایی با آن ها برای دانش آموزان مفید خواهد بود.

  • قلم نوری

قلم نوری (Light pen) عملکردی شبیه به ماوس داشته و تنها از جهت تسهیل کار با کامپیوتر در برنامه های حساس از آن استفاده می شود. این وسیله نیز همانند ماوس، یک صفحه ی مسطح دارد که با حرکت دادن قلم نوری بر روی این صفحه، یک اشاره گر روی صفحه نمایش به حرکت در می آید و با هدایت نمودن آن می توان موارد گوناگونی را انتخاب و عملیات مربوط به آن را انجام داد.

قلم نوری

  • دیجیتایزر (Digitizer)

این وسیله نیز از دستگاه های ورودی اطلاعات در کامپیوتر میباشد که بیشتر برای منتقل نمودن نقشه های ساختمانی و صنعتی و بطور کلی تبدیل خطوط پیوسته به نقاط و تعیین مختصات آنها مورد استفاده قرار میگیرد. بدین صورت که نقشه مورد نظر را روی صفحه ی دیجیتایزر قرار داده و نقاط متفاوتی از آن را علامت گذاری می کنند که این نقاط در کامپیوتر بصورت کد درآمده و بصورت رشته ای از صفر و یک تبدیل می گردد .

دیجیتایزر

  • اهرم هدایت(Joy stick)

یکی دیگر از وسایل ورودی اطلاعات که بیشتر در بازیهای کامپیوتری استفاده می گردد، اهرم هدایت میباشد که مانند دستگاه های زیر، اطلاعات از طریق کابل متصل به کامپیوتر به کدهای کامپیوتری تبدیل میگردد.

آشنایی بیشتر با برخی مطالب آزمون 6 آذر 94-دوم هنرستان-کامپیوترآشنایی بیشتر با برخی مطالب آزمون 6 آذر 94-دوم هنرستان-کامپیوترحدیثه شعبان نورح