راه دانشگاه (33) - مانع بزرگ پیشرفت

دانش‌آموزان گرامی! شما بیش از حد، ذهنتان را درگیر کسب نتیجه کرده‌اید؛ به همین دلیل پیشرفت نمی‌کنید.

راه دانشگاه (33) - مانع بزرگ پیشرفت

چرا پیشرفت نمی‌کنم؟ این سؤالی است که برای بعضی از دانش‌آموزان کنکوری پیش می‌آید. این دانش‌آموزان عنوان می‌کنند: «من خیلی خوب درس می‌خوانم، تست هم می‌زنم، اما باز هم در آزمون‌ها رشد ندارم . هر دو هفته یک‌بار به امید بهبود نتیجه در آزمون شرکت می‌کنم. عصر جمعه هم با هیجان به سراغ کارنامه‌ی آزمون می‌روم ولی باز هم، همان نتیجه‌ی همیشگی را می‌بینم، بدون ذره‌ای پیشرفت! اشکال کار من کجاست؟»

دانش‌آموزان گرامی! شما بیش از حد، ذهنتان را درگیر کسب نتیجه کرده‌اید؛ به همین دلیل پیشرفت نمی‌کنید. عجیب است نه؟ اجازه دهید این مسئله را با یک مثال برای شما توضیح دهم. بازیکنان یک تیم فوتبال را تصور کنید که مسابقه‌ی مهمی در پیش دارند. حال تصور کنید پس از آغاز بازی و گذشت تنها 5 دقیقه، بازیکنان تیم مورد نظرمان، مدام به تابلو نتایج نگاه کنند و از انجام بازی غافل شوند. به نظر شما چه نتیجه‌ای در این بازی رقم می‌خورد؟ کاملاً طبیعی است. تیم شکست خواهد خورد.

این مسئله دقیقاً همان اتفاقی است که برای شما می‌افتد. احتمالاً سؤالی که برای‌تان پیش می‌آید این است که «مگر نباید اهدافمان را دنبال کنیم تا به آن‌ها دست یابیم؟» بله؛ کاملاً صحیح است؛ اما این دنبال کردن هدف نباید آن‌قدر افراطی باشد که شما را از تلاش بازدارد. وقتی فقط به دنبال کسب نتیجه هستید و هم‌چنین از نتایج قبلی رضایت ندارید، تمام طول دو هفته‌ی بین آزمون‌ها را با نگرانی و اضطراب درس می‌خوانید. این نگرانی مانع تمرکز و به دنبال آن یادگیری کامل می‌شود و همین عدم تمرکز و یادگیری، نتیجه‌ی ضعیف را به همراه دارد. چگونه وقتی حضور ذهن کامل ندارید توقع دارید نتیجه‌ی عالی کسب کنید؟ اگر تمام تلاش و تمرکز شما معطوف به کسب نتیجه شود، انگیزه و هدف اصلی کمرنگ خواهد شد و تلاش‌های‌تان ثمربخش نخواهد بود. پس بهتر است هدف اصلی (موفقیت نهایی) را دریابید تا با انگیزه و انرژی بیش‌تری به مسیر ادامه دهید. نتایج شما در آزمون‌ها، نشان‌دهنده‌ی نحوه‌ی عملکرد شماست. اگر مشتاق کسب نتیجه‌ی متفاوت هستید باید متفاوت عمل کنید. پس برای بهبود نتایج:

1- اضطراب و نگرانی را از خودتان دور کنید.

2- بیش از حد بر روی نتایج کوتاه‌مدت متمرکز نشوید.

3- به جای کسب نتیجه، خود را بر تلاش مضاعف ملزم کنید.

4- تفکرات منفی ناشی از عدم کسب نتیجه را از ذهن خود پاک کنید.

5- ایمان داشته باشید که تلاش مداوم شما به ثمر خواهد نشست و موفقیت را در آغوش خواهید کشید.

«عمر انسان برای کوچک بودن بسیار کوتاه است،پس بکوش تا بزرگ باشی.»