محسن شاه‌وردی : هم کار می‌کردم ، هم درس می‌خواندم ! + فیلم

یکی از بخش‌های قابل تامل مراسم اهدای کتاب بورسیه به دانشجویان برتر دانشگاه‌های تهران که خود زمانی دانش آموز بورسیه‌ی کانون بودند بخش دانش‌آموزانی است که هم کار کرده‌اند و هم درس خوانده‌اند ....

محسن شاه‌وردی : هم کار می‌کردم ، هم درس می‌خواندم ! + فیلم

یکی از بخش‌های قابل تامل مراسم اهدای کتاب بورسیه‌ به دانشجویان برتر دانشگاه‌های تهران که خود زمانی دانش آموز بورسیه‌ی کانون بودند بخش دانش‌آموزانی است که هم کار کرده‌اند و هم درس خوانده‌اند و الان در دانشگاه‌های برتر تهران تحصیل می‌کنند.

کاظم قلم‌چی در مورد این دانش آموزان چنین بیان کردند که صلابت و اقتدار را در چهره ی این افراد می بینید و این‌ها قهرمانان جوان هستند. شرح کار کردن همزمان بادرس، محسن شاه‌وردی را از زبان خودش در زیر بخوانید:


لطفا خودتان را معرفی کنید:

محسن شاه‌وردی هستم رتبه‌ی 871 منطقه 3 و هم‌اکنون در رشته‌ی کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی درس می‌خوانم.


در مورد شرایط خودتان و این‌که همزمان با درس خواندن کار هم می‌کردید صحبت کنید:

پدرم دست فروش بودند و من هم برخی از مواقع به همراه برادرم به او کمک می‌کردیم شب های عید هم کنار خیابان هفت سین می‌فروختم


از کدام شهر؟

از شهرک اندیشه.


وضعیت درس خواندن شما چگونه بود؟

من در مدرسه‌ی دولتی درس خواندم و 380 نفر سال اولی بودیم که 4 نفر فقط معدل بالای 16 کسب کردند رشته‌ی ریاضی رفتیم که 4 نفر فقط دیپلم گرفتیم. کلا کسی درس نمی خواند و برای خود مدرسه هم عجیب بود که من رتبه 3 رقمی کسب کردم.


چگونه در آن شرایط که دانش‌آموزان انگیزه درس خواندن نداشتند شما درس می‌خواندید؟ چه عاملی به شما انگیزه می‌داد مسیر را نشان می‌داد که اسیر جو نشوی؟ چگونه خودتان را حفظ کردید؟

از سوم راهنمایی وقتی رتبه های برتر صحبت می کردند می‌گفتم چقدر جالب می‌شود در دانشگاه خوبی درس خواند در مصاحبه‌ای یک‌بار رتبه‌ی برتری آمده بود که از روستا قبول شده بود و در طویله درس خوانده بود با خودم گفتم پس می شود من هم قبول شوم.

یک باز از دبیرم پرسیدم برای کسب رتبه‌ی 7000 باید چه کار کرد؟ گفت به کسب رتبه‌ای زیر 70هزار فکر نکن. از بین ما 4 نفر که دیپلم گرفتیم یکی رتبه‌ی 7 هزار و دو نفر دیگر رتبه‌ی بالای 30 هزار کسب کردند حتی برای کادر مدرسه هم رتبه‌ی من عجیب بود.

اول راهنمایی تابستان‌ها با حقوق خیلی پایین (روزی 6 هزار تومان) رنگ کاری می‌کردم بعد از کنکور بار کامیون می زدیم 5 صبح تا 5 بعد از ظهر در نتیجه 12 ساعت کار می‌کردیم. صبح‌ها خیلی با دردسر می‌رفتیم و برای 12 ساعت کار کردن 18 هزار تومان دریافت می‌کردم. سال قبل تراز آزمون اول‌ام 5800 بود اواسط سال، مادرم مریض شد و فوت کرد و 50 روز بعد از فوت او درس نخواندم و 20 روز در حین بیماری او نتوانستم درس بخوانم پسرخاله ام 2 هفته یک بار با من تماس می گرفت و دانشجوی دکترای دانشگاه تهران بود و به من برای تمام دو هفته انرژی می‌داد خودش هم شرایط من را داشت و دکترا بود و من را تشویق می‌کرد.


چطور شد بورسیه شدید؟

سال قبل هنگام ثبت‌نام می خواستیم قسط بندی کنیم و نمایندگی کانون قبول نمی کرد در 4 قسط باشد و وقتی از معدلم آگاه شدند که 19.80 بود من را بورسیه کردند. در آن زمان بود که من متوجه شدم بورسیه وجود دارد. سال سوم و چهارم در کانون آزمون دادم.


آیا برادرت هم کانونی است؟ وضعیت درسی او چگونه است؟

بله خوب درس می خواند و دوم ریاضی است و ترازش 8000 است و رتبه‌ی 1 و 2 و 3 کشوری می‌شود.


چه رشته‌ای قبول شده‌اید؟

مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهیدبهشتی

درود بر شما.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

محسن شاه‌وردی: هم کار کردم و هم درس خواندم.