نوروز 96

مهسا باستان‌خواه : چگونه به تراز 8100 رسیدم؟

گفتگوی زیر با مهسا باستان‌خواه در زمینه‌ای این است که چگونه توانسته به تراز 8100 برسد...در ترازهای بالا افزایش تراز دشوارتر است ولی غیرممکن نیست. یکی از مصداق‌های این افزایش تراز مهسا باستان‌خواه است. مهسا باستان‌خواه رتبه‌ی 7 منطقه 1 (رتبه‌ی 13 کشوری) رشته‌ی ریاضی از مشهد است که 1 سال دانش‌آموز کانون بوده. در ادامه متنی را که خود او برای شما کنکوری‌ها نوشته است را بخوانید:

اولا امیدوارم این متن برای تمام دانش‌آموزانی که در ابتدای سال احساس سردرگمی می‌کنند و در عین حال اهداف والایی را در سر می‌پرورانند مفید واقع شود. من مهسا باستان‌خواه رتبه‌ی 7 منطقه 1 و رتبه‌ی 13 کشوری در رشته‌ی ریاضی فیزیک کنکور سراسری 1394 هستم.

در ابتدای سال و در حقیقت از ابتدای تابستان چشم‌انداز یک رتبه‌ی دورقمی همیشه من را به وجد می‌آورد و در اعماق وجودم سعی کردم آن را باور کنم. هرچند در ابتدا ترازهایم به اندازه‌ی کافی عالی نبود، بسیار وقت کم می‌آوردم و نمی‌توانستم برنامه‌ی مدرسه را با آزمون‌ها هماهنگ کنم، استرس بسیار بالایی به من فشار می‌آورد و همه‌ی این شرایط موقعیتی را برایم به وجود آورد که احساس می‌کردم روز به روز از هدفم دورتر می‌شوم و دیگر هیچ امیدی برای ادامه‌ی مسیر نیست ولی به مرور و با روحیه‌دهی خانواده و پشتیبان ویژه‌ام درسا اسماعیل‌پور (رتبه‌ی 4 منطقه 3 رشته‌ی ریاضی در کنکور سراسری 93 از قائن که 2 سال دانش‌آموز کانون بودند.)، ذهنیات منفی را از سرم بیرون کردم و یکبار برای همیشه به جای خیالبافی‌های مضر باور کردم که می‌توانم!

برنامه‌ی راهبردی کانون را به دیوار زدم.

ساعت مطالعه‌ام را افزایش دادم.

مدام نقاط قوت و ضعفم را بررسی می‌کردم.

دیگر هیچ‌گاه فکر این‌که نمی‌توانم در درسی موفق باشم را به ذهنم راه ندهم.

این مسیر، مسیر سختی بود شب‌های زیادی بیدارخوابی کشیدم.

بارها مسائلی را یاد نگرفتم و از دیگران پرسیدم.

در دروس هندسه 1 و ادبیات پیشرفت بسیار سخت بود و بارها مجبور بودم تست‌ها را حل کنم تا در ذهنم نهادینه شوند و حجم مطالبی که یاد نمی‌گرفتم روز به روز کاهش یافت که این روند با کمک دبیران بهبود یافت اما در عین حال هنوز پیشرفت چندانی در ترازها مشاهده نمی‌کردم اما در عوض احساس آرامش قلبی و رضایت داشتم از این‌که خودم را در همه‌ی درس‌های عمومی و اختصاصی باور کرده ام.

 از دی‌ماه ترازهایم به شدت افزایش یافت و این افزایش تراز روحیه‌ام را روزبه روز بیش‌تر کرد. اما حتی اگر ترازهایم افزایش نمی‌یافت احساس رضایت درونی‌ام برای لذت بردن از درس خواندن و زدودن استرس‌های نابجا کافی بود. وقتی خودت می‌دانی کارت را درست انجام می‌دهی حرف دیگران و استرس معنایی ندارد. بعد از آن ترازهایم در حد معقولی ثابت ماند و دیگر در سرازیری کار قرار نگرفتم چون دیگر روش درست درس خواندن و آزمون دادن را یافته بودم و خودم را به همه و به خودم ثابت کرده بودم. موفقیت من فقط در یک باور نهفته بود:

مهم نیست پیش از این چه بوده‌ام مهم این‌است که برای آینده‌ام چه می‌خواهم و این که من می‌توانم!
 مصاحبه‌ای که با مهسا باستان خواه در این زمینه تنظیم شده است را در زیر بخوانید:

لطفا خودتان را معرفی کنید و بگویید در چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اید؟

مهسا باستان‌خواه رتبه‌ی 7 منطقه 1 (13 کشوری) رشته‌ی ریاضی کنکور 94 هستم از مشهد.


از